Kronprinsen kommer til Middelfart
Middelfart er klar til et af verdens største sejlstævner og Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik har netop meddelt, at han lægger vejen forbi ISAF Nations Cup 2013 Grand Final
Når Middelfart til august lægger vand til verdens største nationskonkurrence i match race, bliver det med besøg af Kronprins Frederik.
"Vi er utrolig glade for, at Kronprins Frederik har givet tilsagn om at komme til ISAF Nations Cup 2013 Grand Final. Med Kronprinsens store kendskab til sejlsport er det en stor gevinst for stævnet, at han kommer," fastslår Søren Laugesen, event manager i Match Racing Denmark, som står bag det internationale stævne i Lillebælt.
Blod på tanden
For nylig blev Rasmus Viltoft fra Kongelig Dansk Yachtklub i Skovshoved udtaget til konkurrencen. Han ligger nummer 27 på ISAFs liste over verdens bedste match race sejlere.
"At vi skal sejle Grand Final i Danmark giver mig blod på tanden. Jeg har aldrig deltaget i et nations cup. Stævnet er et landemærke indenfor sejlsport, og det glæder jeg mig til at opleve. Det er et drømme setup at kunne sejle et stævne, som har så stor international betydning på dansk grund," siger Rasmus Viltoft.
ISAF Nations Cup 2013 Grand Final bliver sejlet ud for Middelfart Marina 6.-10. august 2013. Her vil nogle af verdens bedste sejlere dyste om at vinde titlen som verdens bedste matchrace landshold.