Fortsæt til indhold

Nu er det endelig havetid

Græsset skal gødes og slås første gang, men først skal resterne af sidste sommers stauder fjernes

Arkiv
Af Helle-Karin Helstrand

Foråret har ladet vente på sig, men nu er det her, og det betyder, at det er tid til at komme i haven.
"De fleste har nok ikke fået ryddet op i haven, fordi vejret endnu ikke har været til det. Så det første, man skal gøre, er at få fjernet de gamle stauder fra sidste år og de grangrene, som har beskyttet roserne," siger gartner Carl Martin Fisker, der er ejer af Grejsdalens Planteskole.
Næste punkt er de træer og buske, som man ikke nåede at beskære i vinter.
"Som udgangspunkt er det bedst at beskære træer og buske om vinteren eller tidligt forår. Man kan dog godt beskære nu, hvis man bare holder sig fra de træer, som bløder mest – eksempelvis birketræer og valnøddetræer," siger Carl Martin Fisker.

Klip ikke i nye grene

Det er de gamle grene, der skal væk. Snittet skal lægges 20-30 cm over jorden for buskenes vedkommende.
"Mange skærer bare løs i både nye og gamle grene, men hvis man klipper vilkårligt, fjerner man også de nye skud, og så får busken ikke ret mange blomster," siger gartneren.
Roserne skal beskæres 20-25 cm over jorden, hvis det arbejde ikke blev klaret allerede i efteråret.
"Har man frugtbuske i haven, skal man fjerne de grene, der bar frugt sidste år. Det skal gøres hvert år," siger Carl Martin Fisker. Det er også det helt rigtige tidspunkt, hvis man vil plante nye træer og buske.
"De mest hårdføre kan i hvert fald godt tåle at komme i jorden nu, og så har de god tid til at få godt fat, inden det bliver koldt igen."

Frem med græsslåmaskinen

Græsset er så småt begyndt at gro, og det varer ikke længe, før græsslåmaskinen skal i gang for første gang.
- Er der meget mos i græsplænen, kan det godt betale sig at fjerne det. Er der kun lidt, vil græsset kvæle det, når plænen kommer rigtigt i gang med at gro. Den skal også have gødning nu. Bedst er en blanding af kvælstof, forfor og kali, og husk, at mængden af kali skal være størst, siger gartneren og tilføjer, at man skal vælge en dag med tørvejr.
- Det må gerne regne, men så skal man være sikker på, at det bliver ved. Hvis gødningen sidder på de våde græsstrå og ikke bliver skyllet ned i plænen, brænder gødningen stråene af. Man kan sprede gødningen med en gødningsvogn eller sprede den med hånden. Bruger man hånden, skal man lade gødningen glide ud mellem fingrene og sikre sig, at den ikke ligger i striber på græsset, men bliver godt spredt, siger Carl Martin Fisker og tilføjer, at man kan skifte kunstgødningen ud med naturgødning som eksempelvis hønsemøg.

Stedmoderblomster kan plantes ud, selv om der stadig kan være nattefrost, siger gartner Carl Martin Fisker, der er ejer af Grejsdalens Planteskole. Foto: Helle-Karin Helstrand.

Tid til stedmoderblomster og radiser

Efter nogle kolde, grå forårsmåneder kan det være så som så med tålmodigheden, og nogle har måske allerede plantet krukkerne til terrassen til med farverige sommerblomster. De vil dog nok have oplevet, at en del af blomsterne er døde i nattekulden.
"Sommerblomsterne kan ikke klare sig, hvis der kommer frost om natten, og det kan der jo komme helt ind i maj. Stedmoderblomster tåler lidt frost, så dem kan man begynde med," siger gartneren og opfordrer havefolket til i stedet at kaste sig over kultivator og måske en spade.
"Man kan gøre havens bede klar til plantning eller såning eller lægge bede om, hvis man har planer om det," siger han.
Nogle af de bede, som snart skal være klar, er køkkenhavens.
"Man kan godt så småt begynde at så radiser og salat, og lægger man plastik over, kan man også lægge kartofler," siger Carl Martin Fisker.


Haven om foråret:
- fjern alle gamle stauder og gran fra roserne
- slå eventuelt græsset
- gød græsset med en blanding af fosfor, kvælstof og kali
- beskær de træer og buske, som du ikke nåede i løbet af vinteren
- gør bede klar til plantning – læg eventuelt bede om
- så de første grøntsager i køkkenhaven – og sætte spiseløg

Rododendron kan også plantes ud nu. De skal have en sur jordbund. Foto: Helle-Karin Helstrand.