"Det føltes aldrig helt som ferie"
Efter fire ugers lockout, åbnede landets folkeskoler igen mandag morgen. Søndag stod den på forberedelse, både for elever, lærere og skoleledere
Selvom vi skriver forår, så føltes det som første skoledag efter sommerferien på mange af landets folkeskoler i går. Det var nemlig første regulære skoledag efter fire ugers lockout.
"Vi har glædet os helt vildt til at komme i skole igen. Det har været underligt at have fri på den her måde. Og selvom vi havde fri, så føltes det aldrig helt rigtigt, som for eksempel sommerferien," fortæller en flok 6. klasses elever fra Stubbæk Skole.
En gruppe piger fra afgangsklassen derimod, er lidt usikre omkring det, der venter dem. De har til dels haft undervisning under lockouten, så de har ikke følt et savn over ikke at komme i skole. Her er mere fokus på de timer, som de er gået glip af med henblik på den forstående eksamen.
"Vi har haft undervisning i nogen af eksamensfagene. Men vi er lidt usikre på, hvordan vi får det til at hænge sammen op til eksamen. Vi håber i hvert fald ikke, at vi skal til at have alt for mange timer til sent på dagen."
Skoleleder Lone Thaysen havde inviteret på morgenbrød og en god snak i lærerværelset, inden det ringede ind til første time.
"Der er ingen tvivl om, at det har været frustrerende for lærerne, ikke at måtte komme i skole. Det skal de lige have lov til at bearbejde. Men heldigvis er lærere et folkefærd, som får tingene gjort, uanset hvad. Vi har også haft fælles samling med børnene, som bød på sang og en ganske kort velkomst. Det er tydeligt, at børnene ikke har lyst til så megen snak, men bare gerne vil i gang igen efter fire uger uden egentlig undervisning," fortæller skolelederen, som løbende får beskeder fra både Undervisningsministeriet og kommunen omkring de undervisningsmæssige procedurer efter lockouten.
"Først og fremmest gælder det om at få læst de manglende timer op. Her er fokus især rettet på 9. klasses eleverne, som vi vil gøre alt for at hjælpe på vej til at de føler sig godt klædt på til deres afgangseksamen."
Modsat andre folkeskoler, så slipper Stubbæk Skoles 9. klasse for at indhente timer i weekenden og om aftenen, bekræfter Lone Thaysen.
"Der kan blive tale om nogle eftermiddagslektioner eller undervisning efter en kort eksamensdag. Men i og med, at vi har fået lov til at sætte fokus på eksamensfagene, er det primært dem, som eleverne kommer til at beskæftige sig med her og nu."