Kunstskole populær blandt piger
I baglokalet hos Warrers Farver i Give mødes en lille håndfuld unge. Her er der nemlig startet en lille kunstskole, som meget hurtig blev meget populær
Matilde kigger på den røde peberfrugt, og imens hendes øjne studerer den lille grøntsag, tegner hendes hånd på et lærred. Peberfrugten går fra øjne til hånd til lærred.
Eleverne på kunstskolen skal lære om at observere og tegne det, de ser. Uden at at se på lærredet, mens de tegner. Det er svært, er alle pigerne enige om.
Fem piger mellem 11 og 13 år udgør første hold, der nogensinde har været på den lille kunstskole, som er et samarbejde mellem kunstner Christina Mosegaard og Helle Warrer, som er indehaver af Warrer Farver i Give.
"Det er nogle rigtig gode piger, vi har på holdet. De har det i sig alle sammen, og de er meget entusiastiske" siger Christina..
Og pigerne deler roserne ud tilbage til deres mentor.
"Det er godt her. Jeg har lært meget ved at være her. Jeg elsker at male og tegne, men der er meget jeg ikke nok om. Farvelære og den slags. Så da jeg så, at tilbuddet kom, slog jeg til," siger Frederikke Warrer, der er en af deltagerne.
Det nye tilbud om en kunstskole i Give er straks blevet populært.
"Der var da en efterspørgelse, men det har også vist sig, at der er et behov. Vi har venteliste, og der er noget i bedring om at lave et ekstra hold her i løbet af foråret. Det er faktisk kommet bag på både Helle Warrer og mig selv, at der er så stort et behov," siger Christina Mosegaard.
Og på ventelisten står i øvrigt i skrivende stund tre drenge, så det er ikke kun en pigeting at lære mere om at male. Pigerne i farvehandlerens baglokale er stadig i fuld gang med deres malerier.
Peberfrugten er en god og stille model. Den står helt stille. Helt nem er den ikke at tegne. Også alligevel. For pigerne gør det godt, for talentet er der, og så gør øvelse jo mester.
Og øvelse får de her i baglokalet hos Warrer Farver.