Team Køge Volley klar til VolleyLigaen
Køge-træner Sven Brix kåret til årets Personlighed i Sjællands Volleyball Kreds.
VOLLEYBALL: Team Køge Volleys stærke pigehold - DU 21 - er klar til næste sæson at tage udfordringerne op i i landets bedste række - VolleyLigaen.
Team Køge Volley sikrede definitivt oprykningen til VolleyLigaeen med en 3-1 sejr over Bedsted. Efter at Køge startede kampen noget usikkert og tabte første sæt med 22-25, så kom der stille og roligt styr på spillet i andet sæt, som Køge vandt knebent med 25-23. Derfra så Køge-pigerne sig ikke tilbage og i de efterfølgende to sæt fik Bedsted ikke et ben til jorden. Med gode server, godt forsvarsspil og solidt angrebsspil kørte Køge de sidste to sæt i kampen sejren hjem med henholdsvis 25-11 og 25-12.
- Der er reelt aldrig tvivl om, at vi er et langt bedre teknisk hold end Bedsted og da vi får rystet den lange køretur og nerverne over kampens enorme betydning af os, så formår Bedsted overhoved ikke at presse os og vi kan derfor spille det spil vi er allerbedst til, siger træner Sven Brix.
- Vi er enormt stolte over resultatet i klubben. Nu håber vi bare at kommunen, de lokale virksomheder og folk i Køge vil bakke op om holdet. Vi håber at det her kan sprede sig til at blive hele Køges hold, tilføjer formand Per Hansen.
Dagen efter at have sikret oprykningen drog Team Køge Volleys ældste ungdomsspillere til Ikast for at spille de afgørende kampe om Danmarksmesterskabet.
DU 21 holdet vandt først 3-0 mod Spenstrup, dernæst 3-0 mod Holstebro inden det blev 3-1 mod Gentofte. I semifinalen mødte Team Køge Volley – BRH - som også har VolleyLigaspillere på holdet. Efter en tæt start i første sæt trak Køge fra og vandt kampen 3-0. I finalen ventede Gentofte som også blev besejret - og dermed var Team Køge Volleyball holdet danske mestre for andet år i træk.
Fra Team Køge Volley blev Nanna Naomi Mølgaard, Emma Brix og Trine Kjeldstrup valgt til turneringens Dream Team.
Team Køge Volleys HU21-hold deltog også i Danmarksmesterskabet og endte på en 6. plads.
De mange fornemme resultater har også udmøntet sig i hæder til holdets næstformand og træner Sven Brix der er kåret til årets personlighed i Sjællands Volleyball Kreds.
Endelig er fem af Team Køge Volley kommende VolleyLigaspillere udtaget til DU20 landsholdet, som i den kommende uge skal spille EM-kvalifikationsturnering i Subotica i Serbien. I tirsdags blev den 12 personers trup der skal repræsentere Danmark, blevet udtaget. Fra Team Køge Volley blev følgende spillere udtaget: Emma Brix, Hæver, Julie Molin De Blanck, Center, Nanna Naomi Mølgård, Kant, Trine Noer Kjelstrup, Kant og Clara Christensen Vieira, Libero
pm