Robert inviterer igen til kendisgolf
Søndag, den 9. juni svinger kendisser igen golfkøllen på Sønderjyllands Golfklubs baner til fordel for Julemærkehjemmet
Sidste år indbragte golfarrangementet med kendisser på banerne ved Sønderjyllands Golfklub ikke mindre end 54.000 kroner til fordel for børnene på Julemærkehjemmet Fjordmark i Kollund.
I år gentager tovholder Robert Sørensen fra Sønderjyllands Golfklub arrangementet, og håber på samme succes, som sidste år. Golfarrangementet afvikles søndag, den 9. juni klokken 10, og igen i år er det lykkedes at finde en masse kendisser, som svinger golfkøllen for et godt formål. På deltagerlisten er blandt andet håndboldlegenden Lars Christiansen, skuespiller Anders Bircow, cykelrytter Alex Petersen, studievært Anders Sigdal og bokser Brian Nielsen.
Mange af kendisserne varmer op med at se Sønderborg Sommer Revy lørdag aften, inden de søndag klokken 10 mødes ved Sønderjyllands Golfklub i Uge, for at dyste mod hinanden.
"Konceptet er det samme som sidste år," fortæller Robert Sørensen.
"For hver kendt kobles der tre almindelige klubgolfere på, som hver betaler for at spille med en kendt fritidsgolfer. Pengene går igen ubeskåret til Julemærkehjemmet. Og så takker vi igen for, at Sønderjyllands Golfklub atter vil lægge anlæg til dette store arrangement."
Du kan læse mere omkring arrangementet på golfklubbens hjemmeside www.sdj-golfklub.dk