Fortsæt til indhold

Kulturel legeplads for stor og lille

Takket være en anonym donation på en million kroner har Cirkus- og teatergruppen Fugl Føniks fået nye rammer

Arkiv
Louise Ritter

Cirkus uden trapez er bare ikke helt rigtigt cirkus. Det har de godt 70 medlemmer af Cirkus- og teatergruppen Fugl Føniks mærket på egen krop siden at gruppen fik hjemme i et bare 36 kvadratmeter stort rum på Rudolf Steinerskolen i Esbjerg. Ikke nok med at pladsen var trang - loftshøjden var også kun 2,2 meter, og det er ikke nok, når man på ægte cirkusmanér skal svinge sig i trapezen.
Derfor var netop trapezen også noget af det første, der blev gjort klar til, da cirkus- og teatergruppen for ganske nylig overtog 660 kvadratmeter på Amagervej. Her er der hele 4,6 meter fra gulv til loft, så nu kan der laves rigtig cirkus.
De nye, flotte forhold til Fugl Føniks er blevet mulige efter at gruppen har modtaget en særdeles flot, anonym donation på hele en million kroner.
"Jeg troede, at det var en aprilsnar, da jeg fik opkaldet og blev spurgt, om vi var interesseret i pengene," smiler Kai Jørgensen fra Fugl Føniks.
Faktisk fik han allerede lovning på pengene for godt to år siden, men det har taget tid at finde det helt rigtige lokale, der kan huse alt det, som Fugl Føniks gerne vil vokse sig stor til.
"Vi ønsker os et væksthus, hvor man kan få ting til at ske. Et kulturhus hvor alt kan ske, hvor kun etikken sætter grænserne," siger Kai Jørgensen om Esbjergs nye cirkus, teater- og kulturhus
Udover cirkus og teater for Fugl Føniks egne medlemmer skal det tages ganske bogstaveligt, at alt skal kunne ske i den tidligere købmandsforretning på Amagervej. Huset vil være åbent for alle.
"Man kan forestille sig alt fra pensionistdans til lektiecafé eller en minikoncert. Der kan ikke være uanede mængder mennesker herinde, men måske en musiker har to nye sange, som han gerne vil prøve af overfor et mindre publikum. Den slags kan man sagtens forestille sig," siger Kai Jørgensen, der understregner, at det er op til folk selv at byde ind - Fugl Føniks arrangerer ikke den slags arrangementer, men så længe man rydder op efter sig, er huset - med Kai Jørgensens egne ord - åbent for alle.
Selv håber han, at også naboerne vil finde Fugl Føniks' indtog interessant og spændende. Gruppens små cirkusprinser- og prinsesser vil uden tvivl fremover kunne opleves i nabolaget, for de opfordres nemlig ofte til at optræde udendørs, hvor der er publikum.
Publikum og masser af nysgerrige vil der forhåbentlig også være lørdag den 25. maj, hvor cirkus, teater- og kulturhuset officielt åbner dørene kl. 14.00. Her vil Kultur & Fritidsudvalgets formand, Knud Jager Andersen forestå den officielle åbning, inden optrædende børn og glad musik tager over.
Et væsentligt punkt ved åbningen bliver afsløringen af Pia Olsens gigantiske vægmaleri, der pryder hele husets ene endevæg. Hun har i den seneste tid været på masser af overarbejde for at nå at blive færdig med det imponerende projekt.
"Jeg maler på en kold ydervæg i mursten, så malingen er meget lang tid om at tørre. Det gør det hele lidt mere langsommeligt," siger Pia Olsen, hvis glade, livlige motiv er blevet til i samarbejde med Fugl Føniks børn.
Selv om meget allerede er på plads, så mangler en del endnu. Derfor oplyser huset, at der på ønskesedlen til åbningen er penge, således at der kan købes stole, lys og lignende.