Sandfestival på Søndre Havn i weekenden
Byg en sandskulptur og deltag i landsdækkende konkurrence ved søndagens store sandfestival i Køge.
KØGE: Sand, sand og sand i stride strømme. Det bliver udsigten på Søndre Havn nu på søndag den 26. maj, hvor der afholdes sandfestival.
Her kan du lure eksperterne kunsten af og få tips og tricks til selv at bygge din egen kreative sandskulptur. Alle sandskulpturer indgår i en landsdækkende konkurrence, hvor fotos af de flotteste vil blive vist på CPHSAND - den københavnske sandskulpturfestival.
Hele 70 tons sand, hvilket svarer til indholdet i 350 sandkasser, vil blive leveret i en 150 m2 stor sandkasse i anledning af Køges sandfestival, og i tidsrummet klokken 11-16 kan alle prøve at bygge sin helt egen sandskulptur. Har du lyst til at konkurrere med andre, bliver der taget et godt billede af din skulptur – og så deltager du automatisk i konkurrencen om at have skabt den bedste sandskulptur.
- Der kommer flere dygtige sandskulptører, der både vil vise, hvordan de arbejder med sand som materiale, og udstille deres værker. De vil også hjælpe og give gode råd, når du selv er kreativ med ske, skovl og spartel. Måske er der et uopdaget talent i Køge, som kunne gå hen og vinde konkurrencen. En god markering af Køges potentiale, siger Ulf Stephenson, formand fra KEUR, der sammen med Køge LIV, Køge Kyst og blandt andet NCC er initiativtagere og sponsorer.
Skab et kunstværk
Den lokale sandkunstner, Patrick Steptoe, vil være til stede under hele arrangementet, så der bliver fin inspiration at hente, når han med stor omhu og præcision skaber sine skønne skulpturer. Også Maiken Thorsen, en af de faste sandskulptører fra Københavns sandfestival, CPHSAND, vil deltage på Køges festival og give gode råd. Det at arbejde med sand kræver stort overblik og rigtig god sans for detaljen, så kom og se, hvordan professionelle griber sandet an.
For børnene er sandfestivalen også en god anledning til at boltre sig i sandet og prøve at lave sandfigurer. Den dygtige kunstner, Vibeke Frost Laursen, fra Køge Billedskole vil hjælpe børnene, når de bygger og skaber deres egne værker i 'børneafdelingen'.
- Alle tænkelige remedier, du kan få brug for, vil være på havnen i sandkassen, ligesom vi tænder op i grillen på Udsigten og stiller pølser, brød, drikkevarer og frisk frugt til rådighed, så du kan få tanket op efter det kreative arbejde i sandet. Lidt godt til ørerne er der også - en DJ sørger for en lind strøm af inspirerende beachmusik under hele festivalen, lyder det om arrangmentet.