Europas fremtid kom på højskole
Højskolen Østersøen inviterede til topmøde for højskoleelever med Europas fremtid på dagsordenen
Over 100 højskoleelever fra hele Danmark og en række europæiske lande deltog i går i en 'European Youth Summit', der strakte sig over to dage og blev holdt på Højskolen Østersøen i Aabenraa. 48 af skolens egne kursister deltog, mens 68 var kommet tilrejsende fra højskoler i Rødding, Silkeborg og Testrup samt fra Grundtvigs Højskole i København.
Onsdagen bød bl.a. på et fordrag med professor i Europæisk historie ved CBS, Uffe Østergaard, mens der om aftenen var lagt op til socialt samværd omkring et EU-spil og med efterfølgende fest i caféen.
Om torsdagen var der forskellige workshops med Europa som fællesnævner, og det hele mundede ud i en paneldebat med deltagelse af blandt andre folketingsmedlem Eva Kjer Hansen fra Venstre, som også er formand for Folketingets Europaudvalg.
"Det gik helt fanstastisk," siger en glad og tilfreds Peter Buhrmann, forstander for Højskolen Østersøen, efter de to intensive EU-dage.