Fortsæt til indhold

Nu kan børn få ordnet bisserne i Børkop

700 skoleelever i Børkop skal ikke længere til Vejle for at få lavet tandundersøgelse og forebyggende behandling

Arkiv
Arkiv

Det er blevet nemmere for de omkring 700 børn på Englystskolen og Fælleshåbsskolens afdeling på Fælleshåbvej at komme til tandlæge. Når de skal have undersøgt tænderne, lære at børste tænder og have fluorbehandling og lakforsegling, foregår det nu på Sundhedsklinikken på Englystskolen i Børkop.
Tidligere skulle børnene til Vejle for at få undersøgt bisserne, men det kan de nu få gjort på deres egen skole eller naboskolen.
"Det er guld værd, når det forebyggende arbejde foregår lokalt. Det er let for skolebørnene at komme, uden at de skal bruge ret megen skoletid. Det er især vigtigt for de børn, der har særlig brug for hjælp til at forebygge huller i tænderne. Det kræver et tillidsforhold, som vi har lettere ved at opbygge, når vi kommer på skolen. Samtidig har vi muligheden for et tættere samarbejde med den lokale sundhedsplejerske og skolens lærere," siger Jytte Winther Carlsen, der er leder af den kommunale tandpleje.

Huller klares i Vejle

Den tredjedel af skolebørnene, der skal have lavet huller og anden form for tandbehandling, skal stadig til behandlingsklinikken i Vinding ved Vejle:
"Vi samler det dyre tandlægeudstyr til tandbehandling på større tandklinikker, så vi kan give den bedste behandling og udnytte udstyret mest effektivt," siger Jytte Winther Carlsen.
De fleste af Tandplejens gæster er børn. Men de voksne i Børkop, der har særlige behov på grund af fysiske eller psykiske handicap, også kaldet omsorgstandplejepatienter, kan også få glæde af den nye klinik. De kan få taget et aftryk eller få en forebyggende behandling, hvilket tidligere foregik i deres eget hjem.

Se vores flotte bisser.