Fortsæt til indhold

Lokalt band varmer op i Mølleparken

Det talentfulde Sønderborg-band As Poems Go spiller fredag i Mølleparken

Arkiv
Mikkel Hansen

Det bliver et lokalt band, der sparker sommerens koncerter ved Mølleparken i gang.
Fredag skal As Poems Go nemlig varme op for Fallulah og Mads Langer. Bandet spiller fra kl. 18.00 er der musik på gruspladsen ved Kærvej, hvor de får deres egen scene stillet delvis til rådighed af Sønderborg kommune.
As Poems Go mødte hinanden på Sønderborg Musikskole - de spillede i forskellige bands og fandt sammen i et nyt band: As Poems Go. Bandet spiller elektronisk pop/rock, tilsat folk-vokalharmonier med en eksperimenterende kombination af synthesizere og akustiske elementer. As Poems Go arbejder i øjeblikket på indspilning af en EP og planlægning af en tour i løbet af sommeren på spillesteder rundt omkring i landet.
Godt hjulpet på vej af Musikskolen og af Dansk Musikerforbund, Sønderborg får de nu chancen for at sige ordentligt farvel til byen med stor hjælp fra Kultur i Syd:
"Vi er meget stolte og beærede over at få muligheden for at stå overfor et publikum af den størrelse og få dem "varmet op" til en forhåbentlig rigtig fed koncert med Mads Langer. Til dagligt spiller vi på små spillesteder rundt omkring i landet, hvor der oftest ikke er plads til mere end 100-200 mennesker og sjældent tæt på udsolgt. Det er få lov til at spille for flere tusinde mennesker er en god mulighed for at komme ud bredt med vores musik," lyder det fra det stolte band.
Bandet består af Jacob Tychsen (vokal, synth), Andreas Midtgaard (keyboard, vokal), Peter Dominicussen (guitar), Johan Christensen (bas) og Mikkel Mikkelsen (trommer, vokal).