Norsk kor besøger Aspirata Vocalis i Køge
Tønsbergkoret medvirker ved lørdagens Foreningernes Dag i Museumshaven.
KØGE: I dagene fra fredag den 7. juni til søndag den 9. juni får Køge-koret Aspirata Vocalis besøg af deres venskabskor Tønsbergkoret.
Koret kommer fra en af Norges ældste byer, Tønsbergkoret blev stiftet i 1922. I dag består koret af 37 medlemmer fordelt på 4 stemmer - dygtigt ledet af dirigent Petter Bjaarstad.
- Koret har et varieret repertoire, der spænder fra bl.a. swing, musicals, jazz og klassisk musik, de norske folkemelodier, svenske drikke sange, engelsk fodboldsange og polsk julemusik. Hvert år tager koret på en udenlandsrejse og deltager også i forskellige korstævner, fortæller Anni Frederiksen der er formand for Aspirata Vocalis.
Her i Køge skal koret bo på Hotel Hvis Hus og skal bl.a. på byvandring i Køge.
Fredag den 7. juni, kl. 19,30 giver koret koncert i Valløby Kirke. Aspirata Vocalis og Tønsbergkoret holder koncert, hvor der er sammensat et alsidigt program. Så her er der mulighed for at høre de to kor synge både sammen og hver for sig. Der vil være musik af bl.a. Gade, Hermodsson, Sibelius, Beethoven, Taube, Rachmaninov.
Lørdag den 8. juni kl. 12.45 - på Foreningernes Dag - er Tønsbergkoret med som gæstekor i den gamle Museumshave, og her er deres repertoire hyggelige og muntre sange.
Lørdag aften holdes en fælles festaften, hvor korene synges og hygges.
Søndag den 9. juni medvirker koret i Ølby Kirke. Efter højmessen i Ølby Kirke, giver Tønsbergkoret en koncert fra kl. 11.30-12.00. Søndag eftermiddag er besøget i Køge slut og koret sejler tilbage til Norge.
pm