Fortsæt til indhold

Havearbejde uden døde dyr

April til juli er dyrenes yngletid, og i samme periode trækker mange haveejere i arbejdstøjet

Arkiv
Arkiv

Klipper man hæk for tidligt og for tæt, er man uopmærksom, når kompostbunken skal håndteres eller uforsigtig med riven, når højtbevoksede arealer skal under kontrol, kan det komme til at koste dyreliv. Mange steder i haven gemmer nemlig ofte på fugle- og pindsvinereder. Så før man ifører dig havehandskerne, har Dyrenes Beskyttelse en række forholdsregler, det kan være en god idé at sætte sig ind i:
En grundig hækklipning inden Sankt Hans kan nemt blive en katastrofe for alle de fugle, som blev lokket af hækkens tætte struktur, da de valgte et sted at lave deres rede. Men venter man til efter sankt hans, vil fuglenes yngletid være ovre, og deres reder er derfor ikke længere i fare.
Det er ikke kun hækken, man skal være nænsom med, for det er ikke kun fuglene, der yngler i haven fra april til juli. Haveejerne rådes også til at være opmærksomme på havens pindsvin og jordrugende fugle. Pindsvinet bygger gerne rede i blad-, kvas- eller evt. kompostbunker. Når kompostbunken eller bladbunken skal fjernes eller fordeles, skal greben derfor bruges meget forsigtigt, hvis ikke man skal ende med pindgris på "gaflen".
Har man høje graner, som skal nedlægges, så lad dem stå fra marts til september, ellers risikerer egernets unger at få sig en dødelig lufttur.
Endelig kan en motorplæneklipper være en dræbermaskine i nærheden af højt græs. Også dér gemmer fugle- og pindsvinereder sig ofte. Led derfor området grundigt igennem, inden plæneklipperen startes.
Hvis skaden sker, og dyr kommer til skade eller mister deres hjem pga. havearbejdet kan man altid ringe til Dyrenes Vagtcentral/1812 og spørge om råd.