Ifølge kalenderen starter sommeren i juni, og vejret var i hvert fald med arrangørerne i den forløbne weekend. Kulissen i Roskildes historiske centrum bliver ikke flottere nogen andre steder.
- Se det summer af liv i byen, kunne man sige med en let omskrivning af en gammel dansk sang, efter en tur rundt i Roskildes gader, hvor der både lørdag og søndag var idræts- og lege-weekend. I det gode vejr var der kommet ekstra mange mennesker til Roskilde. Dels for at prøve eller se på nogle af de forskellige aktiviteter, og dels for at handle ind på torvet og rundt om i hele byen.
Vejlebo Dans demonstrerede færdighederne med optræden i Skomagergade. Her er Gitte Vejlebo i gang sammen med sine unge instruktører, Daniel, Louise og Amalie Kiefer. Sidstnævnte kunne berette, at hun har danset siden hun var seks år og er mest glad for hip-hop.6-årige Laurits Krag Lindholm fra Hvalsø fik lov til at stå på løbehjul med hjælp fra Frederik på hjørnet ved Karen Olsdatterstræde.Foran AOF-huset i Algade havde atletik-klubben Hellas arrangeret en lille løbekonkurrence. Her er Alfred (8) og Josefine (12) klar til start.Hoppeborgen ved Hestebrønden tiltrak børn i flere aldre.