Fortsæt til indhold

"Nu er vi lige"

Jægerspris IK sikrede sig i weekenden oprykning til serie 3. Dermed er holdet igen helt lige med naboerne fra Dalby efter det forliste samarbejde omkring Hornsherred FK.

Arkiv
Af David Foli

fodbold De brugte en mønt til at slå plat og krone om, hvorvidt licensen skulle ligge hos Dalby eller Jægerspris i tilfælde af at samarbejdet de to klubber imellem skulle falde til jorden. Og den lodtrækning skulle vise sig at få store betydninger for Jægerspris, som trak nitten og dermed måtte starte forfra i serie 5, da HFK-samarbejdet med Dalby stoppede i 2007. Ved den første træningssamling i Jægerspris efterfølgende mødte der kun fire spillere op, og alt så mildest talt sort ud. Men de fire fremmødte lovede hinanden, at de ville kæmpe for at få Jægerpris tilbage igen. En af de fire var Lennie Hansen, der tiltrådte som formand for Jægerspris IK i efteråret. Lørdag så han nervøst til fra sidelinien, da målsætningen lykkedes. Med en 4-1 sejr hjemme over Slagslunde sikrede Jægerspris sig oprykning til serie 3, hvor de næste sæson højst sandsynligt kommer til at stå overfor Dalby, som er rykket ned fra serie 2. "Vi lovede os selv, at vi ville blive ved og ikke stoppe, før vi igen var lige med Dalby. Det er vi nu, og det er helt fantastisk," siger JIK-formand Lennie Hansen, da oprykningen er på plads.

Gummiben

Der var ellers dømt alvorlige gummiben på stadion ved Møllegårdsskolen i Jægerspris, hvor hjemmeholdet foran næsten 150 tilskuere kom bagud i en første halvleg, som på ingen måde gav håb om oprykning. Det blev der lavet om på i anden halvleg, hvor to hurtige scoringer fra Simon Rister og Jens Mouville tog pusten fra gæsterne. Og oprykningsfesten tog for alvor fart, da Mathias Rister og indskiftede Mathias Kolby scorede til slutresultatet 4-1. "Den her oprykning er meget vigtig i forhold til de målsætninger, vi arbejder ud fra. Det er en helstøbt indsats, der gør, at vi har sikret den her oprykning. Holdet, bestyrelsen hele seniorafdelingen står bag denne oprykning," siger JIK-træner Ove Franch og tilføjer: "Der er virkelig grøde i klubben." Sommerferien kommer ikke til at blive specielt lang for træneren, som allerede om godt halvanden måned tager hul på næste sæson. "Nu sætter vi os sammen her i nærmeste fremtid og snakker målsætning for næste sæson. Men først og fremmest handler det selvfølgelig om at blive i serie 3," siger Ove Franch, som stadig har et år tilbage af sin aftale med JIK. Ikke langt fra oprykningsfesten i JIKs klubhus var der også fest hos Femhøj. De sluttede sæsonen af med en sikker 4-0 sejr hjemme mod Ringsted. Men da Mørkøv samtidig vandt med tegneseriecifrene 12-0 over Ishøj, gik Femhøj i første omgang glip af den direkte oprykning via andenpladsen i serie 2. Femhøj kan dog stadig rykke op som bedste tredjeplads i serie 2 afhængig af, hvilket hold der rykker ud af Danmarksserien efter kvalifikationskampene som spilles onsdag i denne uge. Så de kan altså stadig nå en oprykningsfest, inden holdet går på sommerferie. Skibby, som er sikret overlevelse i serie 2, sluttede sæsonen af med at spille 3-3 ude mod Himmelev, mens nedrykkede Dalby sluttede med et trist nederlag ude mod Tølløse på 1-3.