Nu kan du endelig plante din blyant
Tilbage i februar måned kunne to danske iværksættere fortælle offentligheden, at de sammen med en amerikansk robotekspert havde opfundet den første blyant nogensinde, der kunne plantes og blive til friske krydderurter
I dag kommer blyanten, Sprout, så på markedet i Danmark som det første land i verden. Flere end 100 butikker har indtil videre valgt at forhandle den lille verdensnyhed, og interessen fra Europa er allerede stor.
Kåret til verdens mest bæredygtige produkt
Idéen bag Sprout blyanten er enkel: Brug blyanten til at skrive med. Plant blyanten når den er brugt op, eller du ikke har tålmodighed til at vente længere. Tre-fire uger senere skyder friske krydderurter op.
Blyanten kommer indtil videre til Danmark i syv forskellige varianter: Basilikum, dild, koriander, mynte, rosmarin, salvie og timian, men de danske iværksætteres kreativitet stopper ikke der.
"Vores amerikanske partner er robotstuderende, og han går ærlig talt mere om i robotterne end blyanten. Derfor har vi fået lov til at eksperimentere med fremtidige udgaver af blyanten, og jeg afslører vel ikke for meget ved at sige, at chili, tomater og jalapenos blandt andet er på tegnebrættet," fortæller Jonathan Løw, der sammen med Michael Stausholm har fået blyanten til Europa.
Blyanten består af 100% organiske stoffer i form af grafit, ler, bæredygtigt træ, tørv og økologiske krydderurtefrø. Sprout produceres i USA under ordentlige arbejdsvilkår og til rimelige lønninger, og i det hele taget går de to iværksættere meget op i at skabe et bæredygtigt produkt.
"Vi har gjort alt hvad vi kan for at sikre, at Sprout er bæredygtig hele vejen igennem. Vi har som anerkendelse af denne indsats eksempelvis modtaget prisen som Verdens Mest Bæredygtige Produkt i 2013 uddelt af verdens største reklameorganisation, IGC, i Hong Kong i sidste uge," fortæller Michael Stausholm med slet skjult stolthed i stemmen.
Et muligt europæisk eventyr
Danmark er det første land i verden, hvor man vil kunne købe den bæredygtige blyant fra dags dato, men de to danske iværksættere har allerede sikret sig rettighederne i det meste af verden.
"Vi er på vej ud i resten af Europa med blyanten og håber, at vi på denne måde kan skabe et lille eksporteventyr samtidig med, at blyanten igen bliver trendy forhåbentlig på bekostning af det ikke særligt miljøvenlige alternativ kuglepennen," fortæller Jonathan Løw.
Sprout-Europe, som Michael & Jonathan har kaldt deres fælles virksomhed, har allerede indgået agentaftaler på 23 europæiske lande, hvor salget er begyndt til både detailbutikker, virksomheder og reklamegaveforhandlere.
"Idéen blev skabt i USA, men vores amerikanske partnere er forelskede i at designe robotter. Derfor har vi mere eller mindre taget over på at udvikle idéen, forbedre produktet og få det ud i hele verden. Det er en utroligt spændende udvikling," tilføjer Michael Stausholm.
Du kan finde en liste over de butikker, der sælger Sprout-blyanten i Danmark, på www.plantdinblyant.dk