Fortsæt til indhold

Louise fra Aabenraa til EM

Louise Aaskov fra SønderjyskE er udtaget til sommerens U19-EM i Sønderborg og Kolding

Arkiv
Mikkel Hansen

Aabenraa-pigen Louise Aaskov er som ventet blevet landsholdsudtaget til U19-EM, der spilles til sommer i Sønderborg og Kolidng.
Den talentfulde stregspiller, der spiller for SønderjyskE, er en del af den trup, som U19-landstræner på damesiden, Heine Eriksen, udtog i weekenden efter en træningssamling i Kolding.
Her blev der sat navn på 13 ud af 16 spillere til den trup, som skal repræsentere Danmark til august.
Grunden til, at der allerede nu er sat så mange navne på, er ifølge Heine Eriksen, at pigerne så har mulighed for at forberede sig bedst muligt.
?Det giver ro omkring holdet, og spillerne kan fokusere på, at de skal spille mesterskab til sommer. Og det giver også pigerne mulighed for at lægge en god plan for sommeren, fordi de allerede nu ved, hvornår de er optaget af håndbold. Så kan de få planlagt ferie i ordentlig tid og være klar til at komme tilbage til deres klubber, når næste sæson går i gang,? lyder det fra landstræneren.
Truppen ser således ud: Mathilde Nielsen (Aalborg DH), Freja Cohrt Kyndbøl (Randers HK), Anne Mette Hansen (Ajax København), Line Haugsted (Skive fH), Nadia Offendal (HØJ), Amalie Wichmann (Rødovre HK), Mette Tranborg (SK Aarhus), Nadja Jensen (Aalborg DH), Line Werngreen (Nykøbing Falster Håndbold), Annika Meyer (HC Odense), Louise Aaskov (SønderjyskE), Christina Elm (HØJ) og Ditte Wind (FCM Håndbold).