Hærvejsløbet fejres med fest
Hærvejsløbet er for første gang i Vejen, og det bliver fejret med et brag af en fest
Ultraløbere, cykelryttere, musiknydere, sportsudøvere, børn og barnlige sjæle.
Der er plads til alle, når Vejen Idrætscenter åbner dørene for en kæmpe fest i weekenden den 22. og 23. juni sammen med Hærvejsløbet.
Hærvejsløbet, der afvikles lørdag den 22. juni, føres an af ultraløberen Henrik Jørgensen, der vil forsøge tage hele turen fra Flensborg til Viborg – cirka 300 kilometer ialt. Han har fået benævnelsen Forrest Gump efter filmen, hvor Forrest Gump løber tværs over USA. Alle kan følge ultraløberen på en, flere eller alle etaper uden at tilmelde sig – og han har helt sikkert brug for opbakning.
Alle motionsløbere kan helt gratis og uden forhåndstilmelding komme og løbe en etape med Hærvejsløbets egen Forrest Gump. Etaperne varierer i længde mellem 5-15 kilometer, og der løbes med cirka 10 km/t.
"Tiden går meget hurtigere, når man snakker med nogen. Så kan man hurtigt løbe et par kilometer, uden man opdager det. Så jeg håber meget på, at folk vil løbe med og snakke med mig," siger Henrik Leth Jørgensen.
Hærvejsløbets arrangører håber, at så mange løbere som muligt vil løbe med på etapen fra Skodborg til Vejen.
Cykelløbet skydes i gang fra klokken 7-8.30 søndag 23. juni, og rytterne forventes i mål i Viborg søndag klokken 18-21.
Cykelløbet har deltagelse af cirka 900 cykelmotionister, hvoraf de godt 500 begynder fra Flensborg.
Fra Vejen Idrætscenter bliver de cirka 300 ryttere på den mellemste rute sendt af sted klokken 12-13.
Hærvejsløbet er en del af Hærvejsfesten, som er Vejen Idrætscenters nye tiltag og indeholder alt lige fra sport og leg, musikfestival.
Festen varer hele weekenden og der er aktiviteter for alle aldre.
Man kan se hele programmet på www.vejenic.dk.