Fortsæt til indhold

"Ingen mirakelkur men godt håndværk"

Lægeeksamineret fodplejer og massør Ida Metze fra Klinik 505 i Aabenraa rykker gerne ud til kunderne, når der er bud efter hende

Arkiv
Mette Henriksen

Umiddelbart synes der langt fra en dagligdag som lagermedarbejder, som blandt andet kræver et truck-kørekort, til arbejdet som fodplejer og massør.
Det var da også mere en tilfældighed, at Ida Metze sprang ud som selvstændig med Klinik 505 i privaten på Frueløkke 505 i Aabenraa. Ikke desto mindre har kursskiftet efter otte år på samme arbejdsplads indtil videre velsignet Ida Metze med et erhverv, der er givende for patienterne og ikke mindst hende selv.
"Jeg elsker at arbejde med mennesker, og som behandler får man så meget igen," fortæller Ida Metze.
"Det er dejligt at kunne gøre en forskel som massør, når en patient med stærke fysiurgiske smerter går herfra med rank ryg. Det samme gælder de kunder, som bare gerne lige skal have gjort fødderne forårsklare," fortæller Ida Metze.
Den lægeeksaminerede fodplejer og massør er medlem af Sammenslutning for danske Fodplejere, hvilket sikrer, at hun opdateres omkring de nyeste kurser og videreuddannelser indenfor sine fagområder, som hun begge har en passion for.
"Massage er ikke en mirakelkur, men et godt håndværk. Derfor har det også været vigtigt for mig at blive uddannet fra bunden af. Det samme gælder fodplejen, som kan være alt fra bare at shine fødderne op, så kunden er klar til at springe i sandalerne, eller at hjælpe en patient med problemfødder."
Ida Metze tilbyder også hjemmebehandling og arbejder ikke indenfor faste tidsrammer.
"Jeg prøver i det hele taget at være fleksibel med hensyn til behandlingstiderne. Jeg er jo min egen herre her i klinikken, så jeg er klar, når der er brug for mig."
Du kan læse mere på www.klinik505.dk