73 våben afleveret til politiet i Køge
Mange borgere benytter sig af frit lejde-aktionen for aflevering af våben.
POLITI: Midt- og Vestsjællands politi kan nu offentliggøre det antal våben, som borgerne i politikredsen har afleveret til politiet i uge 23 - mandag den 3.-fredag den 7. juni i anledning af frit lejde, som blev indført for at give borgerne mulighed for bl.a. at aflevere luft- og fjedervåben med kaliber over 4,5 mm.
Disse våben blev gjort ulovlige ved en lovændring pr. 1. juni 2012, og ejere af et sådant våben kunne ved efterfølgende anmeldelse til politiet fortsat besidde våbnet lovligt.
Frit lejde-aktionen giver også borgerne mulighed for at aflevere alle andre typer af våben, hvilket tallene for de indleverede typer af våben klart viser, at borgerne har taget til efterretning.
I uge 23 blev der på politistationen i Køge afleveret ialt 73 stk. våben, fordelt på 4 luftgeværer, 6 pistoler, 22 rifler, 13 haglgeværer, 22 knive m.v. og 6 stk. "løs ammunition" - bl.a. granater og lyddæmper.
På Karlslunde Politistation blev der i uge 23 indleveret 20 stk. våben, fordelt på 7 luftgeværer, 1 haglgevær, 5 knive m.v. og 7 stk. "løs ammunition".
Frit lejde-aktion fortsætter frem til den 1. juli 2013. Våben kan afleveres på alle politistationer i Midt- og Vestsjællands politikreds.
pm