Fortsæt til indhold

Vi vil have sunde mænd

Arkiv
Anette Gundlach

Roskilde skal have sunde mænd, de koster langt mindre i sundhedsudgifter og er mere effektive, derfor har Sundhedscentret været på Materielgården for at sundhedstjekke personalet. Arbejdspladsen er domineret af ufaglærte mænd, og det er ofte dem, der har de sundhedsmæssige største udfordringer, fortæller projektleder Tine Gomard. 75 ud af de 120 medarbejdere har valgt at få målt blodtryk, tjekket lungefunktion og få vejledning om en bedre livstil. En af dem er Peter Smidt.

50 år på bagen

Peter Smidt er gartner i Roskilde Kommune, og får i kraft af sit job masser af bevægelse. Han spiser sundt og går til kampsport i fritiden. Han fylder snart 50, og mente derfor, at det var godt at få tjekket kroppen. Specielt blodtrykket. Han har nu bevis på, at han er sund og rask. Dog skal han huske på også at slappe af en gang imellem, så han ikke bliver stresset. Det kan han godt nikke genkendende til. - Vi har tit travlt på arbejdet, men jeg synes også, at nogle af mine opgaver er meditative, siger Peter Smidt.

Peter Smidt blæser alt, hvad han kan for at få målt lungefunktionen. Det ser rigtig godt ud for gartneren, der fortæller, at den var på 107 procent.

Sund kantine

Med sundhedstjekket skal Materielgården og Sundhedscentret sammen finde frem til, om man på arbejdspladsen kan gøre noget for at højne medarbejdernes helbred. Tine Gomard fortæller, at det for eksempel kunne være at have en kantine med sund mad på arbejdspladsen. Peter Smidt synes selv, han spiser sundt både hos familien og på arbejdet, men han vil alligevel glæde sig over en god kantine. Flere af de 70 medarbejdere får en håndsrækning til at komme i gang med at motionere. De får tilbud om prøvetimer og vejledning på fitnesshold, til roning, gymnastik og i mange andre af kommunens foreninger. ag@roskildeavis.dk