Sjovt spændende og en lille smule farligt
Der var dømt kæmpeoplevelse til en flok skoleelever fra Fole Skole da de skulle overnatte sammen
En lille stime af børn med soveposer, liggeunderlag, tasker, tandbørster og sovedyr var en tidlig fredag eftermiddag mødt ind på Fole Friskole. Der var ringet ind til overnatning, med diverse overraskelser.
Efter indkvarteringen i Multisalen, blev skovturskurven pakket og bussen startet for at kører en tur i Enghave Dyre- & Naturpark ved Brørup. Her blev kamelen besiddet, kaniner og marsvin nusset, kalve, heste og æsler klappet. Der blev tumlet i halmballerne til en hel guldmedalje.
Efter en velfortjent is kørte bussen atter tilbage til dejlig aftensmad, som blev indtaget og nydt i fantastisk vejr.
Senere på aftenen var der tidskørsel med mooncars og rulleskøjter på en lille bane. Der blev også tid til en lille stafet, lidt kimsleg med gemte ting i glemte sokker og ikke mindst en lille ”sneboldkamp”. Sneboldene var også glemte sokker hvor der var kommet mel i. Så lavede de fine mærker på tøjet når man blev ramt!
Aftenen sluttede med en lille historie.
Næste morgen blev børnene vækket af ”pedelgenfærdet”, der var lidt knotten over ikke at kunne komme til at vaske gulv, fordi de lå der og snorkede, så alle fik lige en tur med kosten.
De 12 børn der deltog i turen går i 2-3 klasse. Forældre havde arrangeret turen, som et led i klassens trivsel, med fokus på at få børnene til at opdage hinanden på tværs, uden det hedder sport, spejder, fødselsdage og skole.