Fortsæt til indhold

Flere navne føjet til Grøn-listen

Kato og Donkey Sound feat. Wafande, Shaka Loveless, Klumben & Raske Penge kan opleves til årets Grøn Koncerter

Arkiv
Arkiv

Tuborg og Muskelsvindfonden udvider repertoiret af musikalske lækkerier med en overdådig programtilføjelse repræsenteret af henholdsvis den elektroniske musik og dancehall. Evnen til at kunne forny sig er alt afgørende som en af landets største kulturinstitutioner, og derfor slår Grøn Koncert nu for alvor fast, at den elektroniske musik er kommet for at blive. Derudover introduceres dancehall og reggae som nye genrer.
"I 2010 så vi hvordan den elektroniske musik, som vi kender fra den danske klubscene, kunne få pladsen til at eksplodere, derfor er vi glade for igen at have Kato tilbage på plakaten. Men ikke nok med det, så har vi i år også medbragt det bedste indenfor reggae og dancehall, som i øjeblikket fylder dansegulvene rundt i landet. Med Donkey Sound feat. Wafande, Shaka Loveless og Klumben & Raske Penge er der ingen tvivl om at Grøn Koncert 2013 bliver landets ubetinget største havefest", lyder det fra Theis Petersen der er indsamlingschef i Muskelsvindfonden.
Det er første gang, det bliver muligt at høre reggae og dancehall fra Grøn Koncerts scener. Til gengæld bliver det et kæmpe show, der ikke kommer ikke til at gå stille for sig. Med sig på scenen bringer Donkeysound en perlerække af landets mest prominente dancehall- og reggaemusikere. Både Wafande, Raske Penge, Klumben og ikke mindst Shaka Loveless ligger vejen forbi det storslåede show, der bliver spækket med masser af overraskelser og en fest ud over det sædvanlige.

Shaka Loveless ligger vejen forbi Kolding når der er koncert den 18. juli