Nye jobs hos virksomhederne
Virksomhederne i Roskilde-området har brug for ekstra medarbejdere i nye jobs, men det kniber med tid til selv at få defineret dette behov og få gjort noget ved det. Den erfaring har Erhvervs Forum Roskilde gjort, efter at foreningen som entreprenør for kommunen er gået i dialog med virksomhederne for at finde ud af, om de har uløste opgaver og kan bruge flere ansatte. - Vores udgangspunkt er, at firmaerne selv skal kunne få nytte af det. Dvs. at det kan få overskud ud af at ansætte flere folk. Ellers bliver det ikke holdbart, forklarer direktøren i Erhvervs Forum Jens Müller. - Vi er altså ikke ude på at få anbragt arbejdsløse i midlertidige jobs hos virksomhederne for enhver pris. I stedet prøver vi at analyser muligheder hos dem.
Firma-analyser
Roskilde Erhvervs Forum, der er en netværks-organisation for op mod 500 lokale firmaer, har en række såkaldte ’ambassadører’, der selv er erhvervsfolk og er vant til at rådgive. De kan hjælpe andre med at analysere deres situation. - De nye jobs kan f.eks. findes, hvis et firma har nogle opgaver, som ikke bliver udført, fordi der ikke er tid til det, eller det eksisterende personale har ’for store’ eller manglende kvalifikationer til netop den type arbejde, forklarer Jens Müller.
22 nye åbninger
Foreløbig har Erhvervs Forum haft kontakt til 150 af sine medlemmer og nået at holde møder med 30 af dem. I løbet af denne proces er det lykkedes at finde 22 såkaldte ’åbninger’, dvs. at firmaerne har erkendt, at her kunne de godt bruge en ekstra ansat og få noget ud af det. - Måske går disse ekstra stillinger ikke lige til akut-ledige eller andre arbejdsløse. Men ekstra beskæftigelse i Roskilde-området hjælper jo alle, forklarer Jens Müller. - Jeg synes, det er et udmærket resultat, for hvert eneste job tæller jo i en positiv retning. Indtil videre har vi ikke en gang haft kontakt med halvdelen af medlems-virksomhederne, så der er stadig store muligheder. - Når vi kan skabe den slags resultater, er det, fordi mange af virksomheds-lederne har så travlt, at de ikke selv har tid til at foretage den slags analyser og initiativer, forklarer Jens Müller. tk