Jobsøgende og virksomheder på date
Måske opstår der sød musik, når Sønderborg Student Foundation den 29. maj inviterer jobsøgende og virksomheder til speed dating på iFabrikken i Sønderborg.
Sønderborg Student Foundation arbejder på at skabe et bedre studiemiljø i Sønderborg, herunder at skabe jobmuligheder for danske og internationale studerende.
Ved "Mr Job", som arrangmentet hedder, kan de studerende lære om CV-skrivning, personlig præsentation og andre færdigheder, der vil forøge mulighederne ved en jobsamtale. Derudover møder de studerende som nævnte også en række virksomheder, der kommer med konkrete jobmuligheder.
Det er anden gang at Sønderborg Student Foundation og IFabrikken afholder Mr. Job. Sidste år deltog over 150 studerende og 20 virksomheder med i alt ca. 50 jobs.
Man kan læse mere om arrangementet på IFabrikkens og Sønderborg Student Foundations hjemmeside.