Ny DR-chef er fra et P4-hjem
34-årige Inga Juul Vind bliver ny chef for DR Syd
Det bliver den 34-årige Inga Juul Vind, der fremover får det overordnede ansvar for at levere kvalitetsradio til sønderjyderne som ny redaktionschef på DR Syd.
Hun kommer fra en stilling på Radio24Syv, hvor hun som magasinchef har haft ansvaret for at skabe og udvikle flere af stationens nyhedsmagasiner. Nu skifter hun fra landsdækkende til regionalradio.
"Jeg har i nogle år beskæftiget mig med den smallere journalistik på P1 og Radio24Syv. Jeg har lyst til at lave noget bredere og mere folkeligt. Jeg vil lave god gedigen regionaljournalistisk," fortæller Inga Juul Vind om baggrunden for jobskiftet, der sker den 1. august.
DR Syd har cirka 30 medarbejdere og redaktioner i Aabenraa og Esbjerg. DR Syd leverer indhold til alle DR's platforme, men det primære produkt er de regionale udsendelser på P4.
"DR Syd skal stadig leverer den nærværende og væsentlige journalistik, og sammen med medarbejderne vil jeg gerne udvikle DR Syd i en mere moderne retning med hensyn til de historier, som vi fortæller, og måde vi fortæller dem på," fortæller Inga Juul Vind, der ikke selv kommer til at optræde i æteren.
"Jeg har ikke erfaring med regionalradio, så min opgave bliver at bidrage med andre ting som ledelse og udvikling. Jeg har i flere år arbejdet med udvikling af eksisterende formater og nye formater. Selvom det er nyt for mig at arbejde med P4, kender jeg produktet særdeles godt, da jeg selv er vokset op i et hjem, hvor mine forældre var P4-kernelyttere," fortæller Inga Juul Vind, der bliver boende i Skanderborg i forbindelse med jobskiftet.
"Men jeg glæder mig til at lære Syd og Sønderjylland at kende og opleve landsdelen."
Inga Juul Vind er er uddannet journalist i 2003 fra Journalisthøjskolen i Aarhus. Hun har tidligere arbejdet på P3 Nyheder og Radioavisen (2003-2006), redaktør på TV 2 Radio (2006-2008), redaktør på P1 Morgen (2009-2011) - og altså senest som magasinchef på Radio24syv.
På DR Syd afløser hun Anette Johnsen, som efter seks år på posten har ønsket at vende tilbage til jobbet som menig journalist.