Løver med lopper
Lions Club Haderslev arrangerer igen kræmmer- og loppemarked i Haderslev. Klubben har fået stillet Gravene i Haderslevs centrum til rådighed
Lions Club Haderslev arrangerer lørdag den 25. maj mellem klokken 9.00 og 17.00 Kræmmer– og loppemarked på Gravene.
"Der vil komme en række professionelle kræmmere, og byens forretninger og andre interesserede vil kunne reservere en stadeplads. Der vil være to størrelser, nemlig en plads med facade på fem meter og dybde på fem meter, og en plads med facade på to en halv meter og dybde på fem meter. Prisen er henholdsvis 300 kr. og 200 kr," fortæller man fra Lions og fortsætter:
"Private har mulighed for at leje sig en mindre plads til f.eks. en trailer eller et bagagerum med ?lopper?." Man opfordres til snarest at kontakte Lion Club Haderslev på telefon 2992 2854 eller haderslev@lions.dk, så man er sikker på at få en plads.
Dagen begynder kl. 9.00 med gratis morgenkaffe og et rundstykke til de første 200 gæster. Kl. 10.00-12.00 vil forskellige grupper fra Haderslev Musikskole underholde, og ved middagstid vil der blive afholdt en auktion. På pladsen vil Lions Club Haderslev stå for salg af drikkevarer og grillpølser.
Hele overskuddet fra dagen vil blive doneret til en række velgørende lokale formål.