Fortsæt til indhold

Imponeret over det danske demokrati

På trods af et stramt skema med virksomhedsbesøg, børnehavebesøg og sightseeing i Kolding, så var det en spontan oplevelse udenfor rådhuset i Kolding, som gjorde mest indtryk på formanden for den kurdiske erhvervsdelegation, der i sidste uge besøgte Busin

Arkiv
Susie Jessen

besøg Vicedirektøren for erhvervs- og handelskammeret i den kurdiske region, Seerwan Mahmood blev imponeret og rørt, da han i en pause fra det stramme program, sammensat af Business Kolding ,oplevede en tilfældig hændelse, som viser, at demokrati fungerer i Danmark.
Udenfor Rådhuset på Axeltorv stod en lille gruppe lockoutede lærere og demonstrerede.
Denne lejlighed benyttede Borgmester Jørn Pedersen til at gå ned med en slikskål og uddele slik til de lockoutede lærere.
Et tegn på, at bannere og slagord sagtens kan ledsages af smil og slik, da alle er enige om de demonstrerenes ret til at vise deres utilfredshed frem.
"Jeg følte mig stolt på jeres vegne, da jeg så borgmesteren sammen med demonstranterne på den måde. Jeg følte, at jeg her var vidne til ægte demokrati. Og dette bevis, som jeg så på demokrati, vil jeg tage med mig hjem og fortælle om i mit land", sagde Seerwan Mahmood til Lokalavisen, da de besøgte Rådhuset i onsdags.

Samarbejde

Delegationen, der var på besøg i Kolding fra mandag til fredag, bestod af medlemmer af erhvervskammeret i den kurdiske region og lokale forretningsmænd med interesse i at tiltrække virksomheder til den kurdiske region i Irak.
Mødet mellem den kurdiske delegation og Business Kolding er kommet i stand efter anbefaling fra formanden for integrationsrådet, Marwan Zobi (S) som en del af det såkaldte Arabiske initiativ, som han har sat i gang for at styrke samarbejdet mellem Kolding og Mellemøsten.

Repræsentanter fra kommunen, fik lejlighed til at hilse på de besøgende fra den kurdiske region i Irak, da de underskrev samarbejdsaftalen i byrådssalen. Foto: Susie Jessen

Eksportmuligheder

Administrerende direktør i Business Kolding, Bjarke Wolmar er ikke i tvivl om fordelen ved at have en delegation som den kurdiske på besøg i Kolding.
"Der ligger en stor eksportmulighed for mange af vores virksomheder i den kurdiske region. De har en stor olieproduktion, men ikke en væsentlig egenproduktion af varer. Derfor kunne der være mange fordele ved et samarbejde for nogle af vores virksomheder i Kolding, påpeger Bjarke Wolmar.
Og netop ønsket om at tiltrække danske virksomheder til den kurdiske region var også en af grundende til kurdiske erhvervsdelegations besøg.
"Vi håber, at relationerne kan blive styrket, så virksomhederne i Kolding vil finde arbejde i vores område" sagde Seerwan Mahmood blandt andet til Borgmester Jørn Pedersen ved mødet i Byrådssalen, som dannede ramme om den underskriftsaftale, som blev indgået mellem Business Kolding og delegationen om fremtidigt samarbejde.
Den kurdiske delegation nåede i løbet af besøget i Kolding at lægge vejen forbi Koldinghus, Designbørnehaven i Vonsild, Innovationsfabrikken og LM Windpower inden turen gik tilbage til Irak i fredags.