Fortsæt til indhold

AFS Køge Bugt søger værtsfamilier

Arkiv
Arkiv

UDVEKSLINGSSTUDENT: AFS Køge Bugt søger værtsfamilier til udvekslingsstudenter mellem 15 og 18 år, som ankommer i juli/august for at gå i skole i et år og lære det danske sprog og vores kultur at kende.
AFS Køge Bugt er en lokalforening under AFS Interkultur, der er en organisation, som udveksler unge over det meste af verden. AFS Køge Bugt består udelukkende af frivillige, som er tidligere udvekslingsstudenter og tidligere værtsfamilier. Under opholdet står disse til rådighed med råd og vejledning, udover at de arrangerer forskellige aktiviteter i årets løb.
Såvel unge som ældre, med eller uden børn kan blive værtsfamilie. Hvis man har fuldtidsarbejde og en aktiv fritid, er det ingen hindring, da udvekslingsstudenten skal gå i skole og får sit eget liv med venner og fritidsinteresser som enhver anden teenager. Man skal på ingen måde lave sin tilværelse om for at blive værtsfamilie.
Udvekslingsstudenterne kommer for at lære, hvordan vi danskere lever, både med hverdagens pligter og søndagens hygge. Hovedsagen er, at familien har en ekstra seng og ekstra plads ved spisebordet, og selvfølgelig er åbne overfor at dele tilværelse med et ungt menneske fra et andet land.
Værtsfamilien får muligheden for en international menneskelig kontakt, der ofte varer langt ud i fremtiden. Derudover får man mulighed for at få et grundigt førstehåndkendskab til en fremmed kultur, og samtidig får man set på sin egen hverdag og den danske kultur med andre øjne. Sidst men ikke mindst får man et forfriskende pust i hverdagen, som man aldrig vil glemme.
I juli eller august får AFS Køge Bugt nye studerende fra f.eks. Italien, Japan, Chile, Thailand og USA. Udvekslingsstudenterne kommer fra 30 forskellige lande og er i Danmark fra slutningen af juli til slutningen af juni 2014.
Kontakt AFS Køge Bugt på koegebugtafs@hotmail.com. Læs mere på www.afs.dk.
pm