Fortsæt til indhold

Det forstår jeg ikke......

Arkiv
Af Tove Knappmann, Sønderhegnet 45, Køge.

Der er brug for et gruppemøde i Venstre. Helle Poulsen udtaler i sit læserbrev i Lørdagsavisen, at Venstre ikke vil stoppe debatten om skolestrukturen. Men det vil Mads Møller altså i sit læserbrev i Dagbladet den 1. november 2013.
Men det vil da kun glæde mig hvis vi kunne få en debat af skolestrukturen, da jeg synes emnet ikke har været kommenteret nok fra andre partier. Jeg vil gerne have en ny skolestruktur fordi jeg mener det faglig og socialt ikke er optimalt med de små klasser. Jeg mener den faglige sparring mellem lærere og pædagoger bliver udvandet med så få på lærerværelset.
Jeg mener det er økonomisk uansvarligt. Jeg mener det er uretfærdigt over for de næsten 6.500 skoleelever som må betale for de maks. 200-300 elever som går i vores mindste skoler.
Betale på den måde som de har betalt de sidste mange år ved at få frataget ressourcer for at skabe finansiering af de små skoler – på ledelsestid, på SFO normering og på lærertimer.
De 15 millioner kroner der er blevet tildelt folkeskoleområdet i budget 2014 kunne have givet endnu mere konfrontationstid, flere skole-hjem samtaler, flere undervisningsmidler, flere aktivitetsmidler i SFOerne, hvis ikke der skulle betales for den nuværende skolestruktur.
Det vil jeg gerne diskutere og høre andres meninger om. Jeg har fået mange kommentarer om, at vende bøtten, læse handlingsplaner og lade være med at skræmme ressourcestærke børnefamilier væk, men ikke nogen egentlige kommentarer til hvorfor fagligt, social og økonomisk er en god ide, at bevare de små skoler. Jeg venter spændt.
Tove Knappmann

Byrådskandidat for Ny Centrum