Fortsæt til indhold

Køges veje forfalder – politikere vil gå nye veje for at rette op

Arkiv
Arkiv

VALGMØDE: Køges veje forfalder – politikere vil gå nye veje for at rette op.
Danske kommuner har et samlet efterslæb på vejene på op mod 20 mia. kr. Alligevel bruger Køge kun halvdelen af det, der skal til for at opretholde vejenes værdi, konkluderer en rapport Vejdirektoratet har udarbejdet for kommunen. Derfor kigger flere af Køges politikere mod Kalundborg, hvor vejvedligeholdelsen udbydes med succes.
Manglen på vedligeholdelse af Køges veje blev diskuteret af spidskandidaterne ved kommunalvalget på Lemminkäinens valgmøde i tirsdags. Vejene er en kommunes image, bemærkede Palle Svendsen (V), det er her man tydeligt kan se de politiske prioriteringer udefra.
Finn Buch Petersen (D) mente dog ikke, at det nødvendigvis var gode tegn for Køge. For selvom Køge bruger en del penge på vejene, er det ikke den oplevelse man får, når man kører på dem. Vi må være ineffektive, konkluderede han.
Her kommer en særlig model på banen, som man med succes har udrullet i Kalundborg. Funktionsudbud af kommunens veje, hvor en privat entreprenør for en årlig ydelse sikrer, at vejenes tilstand holdes på et acceptabelt niveau.
Denne model kunne Thomas Kampmann (C) bifalde. Vejene er som det uægte barn, det er nemt at spare på i byrådssalen, for det gør ikke ondt på nogen. Men at lægge asfalt er en investering, man må vedligeholde, fastslog han.
Samme udmelding fik man fra Rolf Larsen (I), der ikke kunne forstå, at man som kommune opfordrer til to-bils-garager, men samtidig negligerer vejene. Det må være muligt at finde de ekstra 15 mio. kr. til at genoprette vejene ud af et budget på 3,5 mia. kr., mente han.
En del af forklaringen findes ifølge borgmester Marie Stærke (S) blandt en række dårlige oplevelser kommunen har haft, hvor udbud på andre områder, fx jobcentret, har medført klager og sagsanlæg. Men der er et efterslæb på vejene, erkender hun, og sidste år kunne man konstatere, at en trafikulykke med dødelig udgang blandt andet var forårsaget af et stort vejhul.
Derfor var der også generel villighed til at se på nye muligheder for at sikre, at Køges veje kommer i en ordentlig og sikker stand.
Debatten udfoldede sig på Lemminkäinen og Asfaltindustrien's valgmøde på Bornholmstrafikken tirsdag, hvor politikerne var sat i stævne for at diskutere Køges infrastruktur og vejvedligeholdelse.
Ved mødet deltog borgmester Marie Stærke (S), Palle Svendsen (V), Thomas Elm Kampmann (C), Rolf Larsen (I) og Finn Buch Petersen (D).
Claus Terkildsen, direktør i Lemminkäinen, indledte mødet, mens Anders Hundahl, adm. dir. Asfaltindustrien, var ordstyrer.