Det Lokale Beskæftigelsesråd prioriteres højt i Køge
KØGE: Alle kommuner har et Lokalt Beskæftigelsesråd (LBR), som arbejder for at sikre at den indsats, kommunen gør for beskæftigelsen, er så god som muligt.
Det gælder også Køge Kommune, hvor LBR er en vigtig del af beskæftigelsesindsatsen. LBR Køge har bl.a. lavet mange projekter for at sikre, at sygemeldte medarbejdere kommer tilbage på arbejde, og at kommunens unge kommer godt i gang med både job og uddannelse.
LBR laver disse projekter for en årlig bevilling fra staten. I 2013 valgte man fra statslig side at tilbageholde en del af bevillingen for dette år på 163.689 kr. I efteråret blev denne tilbageholdelse så ophævet, og LBR fik pengene til udbetaling. Denne udbetaling har Køge Byråd nu godkendt formelt.
De sidste år har staten skåret ned på bevillingen til de Lokale Beskæftigelsesråd, indtil den i 2014 helt bortfalder. I Køge Kommune prioriteres LBR højt, og derfor har Byrådet tidligere i år bevilget 432.810 kr. til LBR, så Rådet også i 2014 kan lave aktiviteter der gavner parterne på det køgensiske arbejdsmarked.
I LBR Køge sidder repræsentanter for Dansk Arbejdsgiverforening (DA), Landorganisationen i Danmark (LO), FTF og Danske Handicaporganisationer.
pm