Fjernvarmen skal frem!
Der måtte alternative metoder og veje til for at krydse jernbanen
KØGE: Et lidt særpræget syn møder for tiden Køges borgere, når de via Toldbodvej passerer Køge å.
– Umiddelbart ligner det jo noget af en Storm P-løsning med stilladset, som bærer fjernvarmerørene under jernbanebroen, fortæller projektleder Michael Thomsen, Køge Fjernvarme/VEKS, der står bag etableringen af Køge Fjernvarme.
- Der er også tale om en midlertidig og særpræget løsning, fordi vi har et akut behov for at få hul igennem til Køge Kraftvarmeværk, der snart kan levere CO2-neutral fjernvarme til byen.
Den aparte ledningsføring blev nødvendig, da man ikke kunne skyde fjernvarmerørene under jernbanen på grund af store kampesten/granitblokke.
Køge Fjernvarme forsyner allerede de første kunder, men indtil videre alene med varme fra midlertidige, lokale kedelcentraler. Derfor er der behov for at få forsyning fra Køge Kraftvarmeværk hurtigst muligt for at kunne udnytte overskudsvarmen.
Der arbejdes fortsat på en permanent løsning, som enten bliver ”identisk” med den foreløbige ledning – dvs. under broen, men naturligvis uden stillads. Alternativt forsøges igen med en tunnelering - blot dybere.
pm