Fortsæt til indhold

Nye skilte skal vise vej til ledige parkeringspladser

Arkiv
Arkiv

KØGE: Snart bliver det nemmere at finde en ledig parkeringsplads i Køge Bymidte.
Næste år går Køge Kommune nemlig i gang med at sætte nye, dynamiske skilte op, der viser vej til ledige parkeringspladser i centrum.
De nye skilte skal sættes op i forbindelse med parkeringsområderne på Blegdammen, på begge sider af stationen samt i området omkring Skt. Gertrudsstræde. De øvrige parkeringsområder i Køge Bymidte, bl.a. Køge Torv, beholder de nuværende skilte.
De nye parkeringsskilte er et led i Køge Kommunes Parkeringsstrategi for Køge Bymidte, der blev vedtaget i Byrådet i 2012.
Parkeringsstrategien skal sikre, at bilisterne fortsat har gode parkeringsforhold, når byudviklingen med Køge Kyst tager fart. Bl.a. fastslår parkeringsstrategien, at kommunen skal lave erstatningsparkeringspladser, når offentlige parkeringspladser nedlægges for at give plads til Køge Kyst-byggerierne.
Byrådet har netop godkendt, at der bruges 7,125 mio. kr. på at opfylde parkeringsstrategien i 2014. Heraf vil 3-4 mio. kr. gå til de nye skilte, mens resten af beløbet kan bruges til at oprette nye parkeringspladser.
pm