To kandidater fra Kolding
I alt fem unge syddanske sportstalenter er nomineret
For tredje år i træk skal der findes fem regionale vindere af årets Guld Barre Pris. Danskerne har indstillet mere end 600 unge regionale sportstalenter og enestående holdindsatser. I Region Syddanmark står kampen mellem fem dygtige kandidater, som har udmærket sig i disciplinerne bowling, squash, hiphop, kickboxing og discodans.
Toms Guld Barre sportsprisen formål er at fejre unge sportstalenter for deres ekstraordinære præstationer i årets løb.
Årets fem kandidater til Guld Barre Prisen i Region Syddanmark er mildest talt vidt forskellige, men de har det til fælles, at de hver især har drevet det vidt med deres sport. De indstillede er:
Bowleren Thomas Larsen fra Assens. Han vandt sidste år den prestigefulde turnering Abu Dhabi Bowling World tour og er efterfølgende blevet udnævnt til verdens bedste bowler.
Kolding KFUM Squash' U19-hold. De har vundet DM tre år i træk og er ubesejrede i Danmark.
Christoffer Breitenkamp fra Aabenraa. Han danser hiphop og har stået øverst på sejrsskamlen ved både DM flere gange. Og har deltaget i EM og VM.
Daniel Svop fra Kolding. Han er kickboxer og har vundet mesterskaber i Danmark, Irland, Tyskland og Østrig.
Denise Pedersen fra Vejle. Hun er verdensmester i discodans og har også taget guldet hjem ved Europamesterskaberne.
Med så stærke kandidater vil der med sikkerhed være god grund til at fejre et talent i Region Syddanmark, når vinderen kåres d. 1. november.
Indtil den 15. oktober kan alle via www.facebook.com/TomsDanmark stemme på én af de nominerede fra hver region. Der kan stemmes en gang pr. dag. Den kandidat, der får flest stemmer på Facebook, får en stemme med, når juryen voterer fra den 15. oktober og frem til den 1. november.
Den 1. november offentliggøres de fem regionale vindere og i alt 50.000 kroner gives til vinderne af Guld Barre Prisen 2014.