Det starter med et kys
Teater i Aabenraa starter teatersæsonen med musikteaterforestillingen ”SMÆK*KYS – PH i tide og utide” er et portræt af Poul Henningsen som visemager, skribent og menneske.
Personerne bag forestillingen lover, at publikum får en forestilling med vid, bid, glæde og masser af humor. Forestillingen finder sted i Musik og Teaterhuset, og teatersæsonen starter onsdag den 1. oktober kl. 19.30. SMÆK*KYS fortæller den levende historie om denne skarpsindige, hjertevarme og dybt engagerede mand, som i tide og utide forstod at skabe debat med sine kærligt revsende tekster og udtalelser om snart sagt alt.
Sig det med musik
I forestillingen fylder de kendte viser meget, og man kan glæde sig til at høre en hel perlerække af fantastiske og velkendte viser, som f.eks. ”Man binder os på mund og hånd” – ”Nå” – ”Ølhunden” – ”I dit korte liv” og ”jeg gir mit humør en gang lak”
Men publikum vil også få lejlighed til at stifte bekendtskab med nogle af de lidt mere ukendte viser og talevers. Både de kendte og de mindre kendte viser er med til at belyse forfatteren PH på forskellige måder. Forestillingen fremføres af sangerne Rikke Duelund og Allan Høier til akkompagnement af guitaristen Allan Thorsgaard. Judit Rothenborg har instrueret.