Køge-kvinder indtog værkstedet
Volkswagen og Skoda i Køge indbød til Ladies Night.
KVINDEAFTEN: Benzin i blodet, sorte fingre og en tur på værkstedet har alle dage været mandens domæne.
En sandhed, der skulle stå sin prøve, da Volkswagen og ŠKODA i Køge torsdag den 18. september havde inviteret til Ladies Night.
Det blev en aften, hvor myter blev aflivet, og over 110 kvinder kunne tage hjem fra værkstedet med mere mod på at skifte hjul, påfylde olie, sprinklervæske og ikke mindst, hvordan man kører mere økonomisk i dagligdagen.
Der var hjulnøgler, oliepinde og åbne kølerhjelm, da Volkswagen og ŠKODA i Køge havde inviteret til Ladies Night. Efter velkomst og små retter fra Kok Med Kul På blev gæsterne delt op i to grupper. Den ene gik på værkstedet – og den anden i Volkswagens salgslokale.
- På værkstedet blev kvinderne undervist og guidet i hjulskift, lappesæt, pæreskift, oliekontrol, mobilitet og meget mere. Ingen var bange for at stille spørgsmål, og der var højt til loftet og godt humør gennem hele aftenen. Der blev nydt godt af det mandelige fravær, som både gav frirum og plads til nysgerrighed. Flere af kvinderne fik da også beskidte hænder – for man lærer nu engang bedst ved selv at fingrene i sagerne, siger Jens Nielsen, forretnings- og servicechef hos Volkswagen og ŠKODA i Køge.
I det propfyldte salgslokale havde lokale forretninger opstillet 22 stande og salgsboder, som bød på alt fra smykker, kosmetik, cykler og kaffe til tøjforretninger, som afholdte modeshow i bilhuset. Og yderligere 14 lokale Køge-forretninger havde doneret gaver til aftensnes afsluttende præmieudtrækning, hvor over halvdelen af gæsterne kunne gå hjem med gavekort til restauranter, tøj, parfume, behandlinger m.v.
- Biler kombineret med det feminine islæt fra livstilsstande og modeshow var medvirkende til en særdeles vellykket aften. Vi kan mærke på kvinderne, at det giver en tilfredsstillelse og tryghed at kunne gøre tingene selv, når vi taler om biler, så mon ikke vi gentager succesen i 2015, siger Jens Nielsen.
pm