Fortsæt til indhold

VB-fans vil have indflydelse

Fanklubben The Crazy Reds vil holde klubben fast på grundlæggende værdier og klubfølelse

Arkiv
Jeppe Rafn

Fanklubben The Crazy Reds har taget de første små skridt i retning mod at lave en fan trust. Den skal være med til at sikre, at VB i fremtiden ikke kommer ud i en situation som den nuværende, hvor konkurs og degradering truer.
En fan trust er en organisation, samling af fans, der arbejder på at styrke fansenes indflydelse på driften af den klub, de støtter.
"Man må godt stille krav til en fodboldklub, som fansene gør i for eksempel Aalborg, Aarhus og Brøndby. Vi vil ikke acceptere, at vores elskede fodboldklub kan tages fra os på grund af dårlig ledelse og økonomi," siger Morten Hansen, kasserer i The Crazy Reds, der er VB's officielle fanklub.
Formålet med at søge indflydelse og stille krav er at holde Vejle Boldklub på sporet som Vejle Boldklub.
"Vi ønsker ikke fusion med andre klubber. Vi skal være VB - vi er røde, og vi tror på VB. Klubben skal baseres på fællesskab og vores passion og kærlighed til klubben," siger Morten Hansen fra The Crazy Reds.
Hvis en fan trust skal have noget at sige, skal man være mange medlemmer og gerne have opbakning fra andre investorer til at købe aktier, som giver stemmeret på generalforsamlingen.
Medlemmerne afgiver fuldmagt til trusten, som dermed kan opnå en vis samlet stemmestyrke og indflydelse. Morten Hansen fra The Crazy Reds fremhæver Brøndby Supporters Trust, hvor man er så mange, at det har givet en plads i klubbens bestyrelse.

Kampen mod Skive

Lige nu og her gælder det dog overlevelsen som professionel fodboldklub og fredagens hjemmekamp mod Skive.
The Crazy Reds har i samarbejde med lokale ejendomsmæglere sørget for, at der er en gratis øl eller sodavand til publikum, der i øvrigt kommer gratis ind til kampen, fordi spillerne er gået ind som kampsponsor.
"Vi håber på, at der kommer rigtig mange på stadion, der vil være med til at bakke op om holdet, så vi kan vise eventuelle investorer, at der er opbakning bag Vejle Boldklub," siger fanklubbens kasserer.
"Vi håber på, at der dukker investorer op, så vi undgår konkurs. Det kan godt lade sig gøre, men det er svært at genrejse en klub efter en konkurs. Det kan man se med for eksempel Boldklubben Frem og Lyngby, der nu godt nok er kommet tilbage i 1. Division."
Fredagens kamp mod Skive bliver i øvrigt også vist på TV på opfordring fra en VB-fan, der bor i København og ikke kunne komme til Vejle for at se den måske sidste kamp med professionel fodbold på Vejle Stadion.