DM-titel til Køge Kricket Klubs miniputter
CRICKET: 11 hold havde lørdag den 27. september sat hinanden stævne i Fredericia til kampen om Danmarksmesterskabet i miniput B.
Holdene var inddelt i 3 puljer og Køge vandt deres pulje med sejre over Copenhagen, Sønderborg og et kombineret hold fra Odense/Husum.
Køge gik derefter til finalerunden hvor det blev til sejre over Husum og Svanholm.
Køge gik ubesejret igennem turneringen og det var nogle stolte minmiputter der vendte hjem med en stor flot pokal og guldmedaljer.
Der var mange flotte præstationer undervejs bland andet blev der taget 4 gærder på fire bolde. Der blev scoret 6'ere og 4'ere. Dette hold har et stort potentiale.
Det var nogle trætte men stolte ledere der kom hjem til fest. Det varmer en leders hjerte når det lykkes at vinde over alle de andre man spiller imod. Det bringer håb for fremtiden, siger en stolt formand, Jan Rasmussen til Lørdags-Avisen.
Køges hold bestod af Sofie Sørensen, Amalie Jespersen, Simon Sørensen, Bastian Augustesen,Jonas Fruergaard Sørensen, Donnelle Kibugi Røjgaard, Abdullahi Hiddig, Abdulman Hiddig, Fredrik Jensen og Malde Novak.
pm