Hun er skrap på den gode måde og så ved hun ALT
Fuldt hus da der skulle siges tak for nu til Karen Marie Ravn
Hun har været på Give-Egnens Museum i over 30 år, og med en alder på 68 år er det vel helt ok, at Karen Marie Ravn nu har valgt at gå på pension.
Men det er ikke bare en helt almindelig Karen Marie Ravn, som museet, og dets brugere, i fredags skulle tage afsked med.
For der er tale om en kvinde, der i mange år har haft mange kasketter på.
Hun er både mutter skrap og mutter blid. Hun har bagt vafler, plukket fjerene af høns, formidlet historien, haft styr på hvert et bilag, og så har hun altid været rummelig. Så rummelig at hun for et par år siden blev kåret til årets mentor i Vejle Kommune.
Og måske derfor var der mange, som mødte frem for at sige farvel og tak for alt, da Give-Egnens Museum fredag afholdte en afskedsreception for Karen Marie Ravn.
“Karen Marie har en helt særlige evne til at få alle til at føle sig velkomne. Hun har evnen til blandt andet at se de børn i en flok, der har det lidt svært og få dem til at deltage og føle sig betydningsfuld. Hun knokler altid 200 procent og bliver på jobbet til tingene er gjort. I dag spurgte jeg nogle børn på skolen (Petersmindeskolen i Vejle, hvor Birgitte Vind arbejder) om de kunne huske en dame på Give-Egnens Museum, der bagte vafler? Jaaa, sagde de og så fik de julelys i øjnene og begyndte at fortælle om Gem. En sagde: nååå hende - hun er skrap på den gode måde, og så ved hun ALT,” sagde Birgitte Vind, der er næstformand for Vejle Kommunens kulturudvalg og medlem af bestyrelsen på Give-Egnens Museum.
Og hovedpersonen selv. Ja, hun virkede nu mest som en mutter blid på sådan en dag.
“Jeg er meget taknemmelig, men også vemodig,” sagde hun.