Fortsæt til indhold

Vi skal se gæsterne an, før vi lukker dem ind til os

Arkiv
Arkiv

Af Karina Adsbøl, medlem af Folketinget for Dansk Folkeparti, Koldingvej 17, 6580 Vamdrup H

Det er rent ud sagt helt vildt, at vi nu får at vide, at menneskesmuglere har Kolding Banegård som fast destination. Det bekræfter Rigspolitiet. Formularen er forholdsvis enkel. De illegale indvandrere betaler menneskesmuglere i dyre domme for at komme ind i EU-lande som for eksempel Grækenland eller Italien, og herfra kommer de videre i en kassevogn til Danmark. Det kan man let, fordi der jo er åbne grænser i EU.
Tanken er faktisk ganske skræmmende, for vi ved reelt ikke, hvem det er, der kommer til Kolding. Det kan være hårdkogte kriminelle. Det kan være krigsforbrydere. Det kan i princippet være hvem som helst. Men én ting er sikkert, der er tale om illegale indvandrere, der aldrig skulle være kommet til Danmark.
Og det er endnu en glimrende grund til, at vi skal indføre kontrol ved vores grænser. Det er sund fornuft at se sine gæster an, før man lukker dem ind. Det ved vi i Dansk Folkeparti.