Fortsæt til indhold

Den selvkørende skraldespand

Entreprenørskab i undervisningen på Nordals Skolen lærer eleverne at være innovative

Arkiv
Af Svend Mikael Larsen

I 10 af 34 grundskoler i Sønderborg kommune havde eleverne sidste skoleår entreprenørskab i undervisningen. Nordals Skolen var en af de skoler, og det havde man så gode erfaringer med, at skolen har besluttet at fortsætte den entreprenante undervisning.
Man har således netop taget hul på et nyt forløb, der skal køre i 10 uger i de ældste klasser. Inno-Elev kalder man forløbet, og det er delt op i fire faser. En kreativ, en innovativ, en entreprenant og til slut en fremlæggelse.
"Vi prøver at afspejle arbejdsgangen ude i en virksomhed, når en idé skal realiseres og blive til et færdigt produkt. Undervisningen i entreprenørskab gør, at eleverne står stærkere i deres videre studie- og senere arbejdsliv," siger lærer Morten Hoff, som har været med til at udforme forløbet.
De innovative og entreprenante færdigheder vil eleverne også kunne bruge, når de efter de 10 uger fortsætter på et af liniefagene media, naturvidenskab og performance.
"Forskellen er, at i Inno-Elev forløbet har vi valgt en opgave til eleverne, og på deres liniefag vælger de selv, hvad det skal munde ud i. Men så har de nogle værktøjer, som de kan bruge i det videre arbejde," siger Morten Hoff.
"Som Inno-Elev indgår de i et samarbejde med en virksomhed. Sidste år var det Danfoss, og i år er det Kvickly for 9. klasserne, som de skal hjælpe med at komme mad-spild til livs. For 8. klasserne er det selve skolen, der er deres virksomhed. Her lyder opgaven at få en bedre affaldssortering op at stå, samt at udvikle metoder til, at der bliver mere rent på gangene. Så i denne 'virksomhed' er vores pedel øverste chef," fortæller Morten Hoff.
"Der er allerede kommet flere gode og ambitiøse forslag frem som f.eks. affaldssugere og selvkørende skraldespande," smiler Morten Hoff.