Fortsæt til indhold

Malede klovne skal opmuntre syge børn

To frivillige fra Væksthuset har malet klovnebilleder til sygehusets børneafdeling

Arkiv
Arkiv

Tre klovnemalerier vakte stor glæde på børne- og ungeklinikken på Sønderborg Sygehus tirsdag den 23. september. De er malet af Louise Holm og Susanne Thygesen, der bruger en stor del af deres tid på det malerhold, der i marts blev oprettet på Væksthuset i Augustenborg. Normalt bliver malerierne solgt i Væksthusets butik. Men ikke de her tre klovnemalerier.
"Vi har tænkt på, om der ikke var nogen, der kunne have særlig glæde af malerierne og så kom vi til at tænke på hospitalsklovnene, der gør mange børn glade under et ellers trist sygehusophold," fortalte værkstedsassistent Marlene Jørgensen fra Væksthuset Socialpsykiatrien ved overrækkelsen af malerierne.
Merete Højfeldt, leder af børne- og ungeklinikken på Sønderborg Sygehus, takkede for de flotte malerier.
"Det er dejligt, at I tænker på børnene her på afdelingen. De har brug for så mange lyspunkter som muligt, sagde Merete Højfeldt.
Marlene Jørgensen, der også underviser på Væksthusets malerhold, fortæller, at brugerne på malerholdet oplever at være i ”flow”, når de maler. Det gør dem bedre til at klare hverdagen.
Louise Holm, der bl.a. lider af bulimi og OCD, kommer tit på det kreative værksted i Væksthuset Augustenborg. Det er hun rigtig glad for.
"Her har alle det lidt svært, og det er et godt sted at komme og få en god snak. Jeg har aldrig malet før, og vidste slet ikke, at jeg havde det i mig. Det har jeg først fundet ud af her på værkstedet," fortæller Louise Holm.
Hun er ved at få justeret sin medicin på plads på Augustenborg Sygehus. Når der er styr på medicinen, skal hun i virksomhedspraktik som ergoterapeut på Sundhedscentret på Grundtvigs Allé i Sønderborg. Det glæder hun sig til.
For år tilbage fik Susanne Thygesen en svær fødselsdepression, der førte til en førtidspension.
"Så er det nemt at lukke sig inde og bare gå og passe sig selv. På Væksthuset i Augustenborg kan jeg vise mig, som jeg er. Her behøver jeg ikke gå med en maske, og bare se ud som om jeg er glad og har det godt. For det har jeg ikke altid. Jeg glæder mig hver dag til at komme her," fortæller hun.
De flotte klovnemalerier kommer ikke op at hænge på sygehuset i Sønderborg. Hele Familiehuset på sygehuset – 280 medarbejdere i alt – er i fuld gang med at pakke ned og flytte til akutsygehuset i Aabenraa. Den 9. oktober genåbner afdelingen i Aabenraa.