Fortsæt til indhold

Tre jobcentre i tæt messe-samarbejde

Kolding, Haderslev og Vejen arrangerede fælles jobmesse

Arkiv
Anne Andersen

“Jeg er lige blevet færdig som pædagog, og jeg er her for at få noget inspiration til måske at gå andre veje. Det er rigtig fint, at man kan komme rundt og høre hvad virksomhederne står for og stille spørgsmål. Og også fortælle dem, hvad man selv har at tilbyde”, det fortæller Louise Kristensen på 26 år, som har taget turen fra Vejen til Kolding for at gå på jobmesse.
En messe der er arrangeret af Jobcenter Haderslev, Kolding og Vejen i fællesskab, og hvor 85 forskellige virksomheder, uddannelsesinstitutioner og vikarbureauer forsøger at tiltrække de omkring 2000 jobsøgende der kigger forbi Tre-For Arena;
“Om man skal pendle en halv time til arbejde, det betyder jo ikke noget, og det er jo en stor fordel for både de ledige og for virksomhederne, at samles til én stor messe i stedet for, at vi skal leje en hal tre gange, og virksomhederne skal stille op tre gange”, lyder det fra Bertel Hansen der er virksomhedskonsulent hos Jobcenter Haderslev.

Ledige i arbejde

Blandt de 85 virksomheder er firmaet T. Hansen også repræsenteret. De er på udkig efter både butiksassistenter, interne sælgere og folk til deres kundeservice:
“Vi vil gerne ud og se folk i øjnene og snakke med dem. Det er noget andet, end bare at modtage en ansøgning. Vi er positivt overrasket over, hvor godt forberedte de jobsøgende er, og vi har allerede modtaget en del relevante ansøgninger”, fortæller Mogens Rasmussen der er kundeservicechef.
Også fra Jobcentrenes side forventer man, at der på baggrund af messen kommer helt konkrete aftaler i stand:
“Helt sikkert. Og det her er jo også med til at vise virksomhederne, at de ledige der er tilknyttet jobcentrene, de er faktisk ikke så ringe, som nogle måske tror”, forklarer Ingelise Bøhme der er udviklingskonsulent hos Jobcenter Kolding.
For Lærke Osmann er det måske ikke lige på jobmessen, at hendes næste arbejde skal findes, men hun tager alligevel derfra med en god oplevelse:
“Det betyder måske, at når og hvis man sender en ansøgning, så kan virksomheden muligvis huske, at de har snakket med mig, og det kan være, det er det, der gør, at det er mig de vælger frem for en anden”.
Messen forgik over en hel dag, og de tre jobcentre planlægger at arrangere en lignende messe igen til næste år.