IT-café på bibliotekerne i Borup og Køge
IT-HJÆLP: På bibliotekerne i Borup og Køge bliver der i efteråret mulighed for at komme og få hjælp til forskelligt, der har med computer og internet at gøre. Her kan du få hjælp til at oprette e-mail, installation og opdatering af programmer på din computer, bestille NemID, få gode råd om pc-sikkerhed, vejledning i Windows Office-pakken og o.l.
I It-caféen sidder Per Jørgensen i Borup og Ove Nordhild Olsen i Køge klar til at tage i mod. Per Jørgensen og Ove Nordhild Olsen er blandt KøgeBibliotekernes frivillige.
Hvis du skal have hjælp til digital selvbetjening og allerede har NemID, skal du huske at medbringe dit nøglekort.
Tilmelding er ikke nødvendig, man møder bare op. Vær opmærksom på, at du måske får lidt ventetid.
It-caféen har åbent følgende tirsdage: 21. oktober. 28. oktober. 4. november og 11. november. I Borup er det fra kl. 15.00–17.00 og i Køge fra kl. 16.00–18.00.
Vær i øvrigt også opmærksom på KøgeBibliotekernes it-kurser. Flere oplysninger fås ved henvendelse til biblioteket.
pm