Fortsæt til indhold

Vi får rigtig meget ud af at komme hjem

Folketingspolitikerne er ikke i tvivl: De får meget ud af at ‘vende snuden hjem’ indimellem. Kredsformænd er enige i den betragtning

Arkiv
Rune Weitling

Mens lektor og valgforsker Christian Elmelund-Præstekær ikke mener, at folketingspolitikernes 'hjemmebesøg' har den helt store effekt, er selvsamme politikere af en noget anden opfattelse.
"For mig betyder det rigtig meget. Jeg forsøger hver mandag at være et eller andet sted i valgkredsen, og jeg kommer nok lidt oftere til Esbjerg end til Aabenraa, Vejle, Fredericia og nogle af de andre byer," fortæller Lotte Rod fra Radikale Venstre og fortsætter:
"Jeg var sidst i Esbjerg for cirka en måned siden, og jeg prioriterer det højt, fordi jeg mener, det er nemmere at lave politik, når man har set tingene i virkeligheden. Skal jeg lave børnepolitik besøger jeg eksempelvis børnehaver. Det er nøglen til at blive klogere, at man ser, hvordan tingene foregår i virkeligheden og i praksis. Jeg føler mig overbevist om, jeg ikke ville kunne lave lige så god politik, hvis jeg ikke var hjemme indimellem."

Ambassadør for Esbjerg

En anden som mindst en gang i måneden forsøger at være forbi Esbjerg er landets finansminister, Bjarne Corydon. Også han mener, at der er masser af værdi i 'stikke snuden hjem' indimellem.
"Jeg forsøger altid at have et rimelig omfattende program, når jeg er hjemme. Jeg prioriterer at mødes med både parti, erhvervsliv og meget gerne også den almindelige borger," fortæller Bjarne Corydon, der er helt klar i mælet på spørgsmålet om, hvad det betyder for ham at komme 'hjem':
"Det betyder meget for mig, da jeg skal være ærlig at sige, at jeg ser mig selv som en ambassadør for Esbjerg. Jeg gør mit daglige arbejde på udebane, om man så må sige, men min hjemmebane er meget vigtig, da jeg her får masser af input. Jeg er altid fyldt med energi, når jeg kører tilbage til København efter et besøg i Esbjerg," lyder det fra Bjarne Corydon.
De Konservatives Mike Legarth er også blandt de Syd- og Sønderjyske Politikere, der mener, at det giver god mening at komme forbi hjemstavnen i ny og næ.
"Jeg gør meget ud af at være synlig, da jeg gerne vil være Syd- og Sønderjyllands talerør på Christiansborg. Jeg forsøger at være i kredsen mandage og fredage, og der mødes jeg med virksomheder og deltager i debatter. Jeg synes, det er vigtigt at vide, hvad der sker hjemme og have fingeren på pulsen. Desuden er det med til at styrke netværket, som det er vigtigt for mig at kunne trække på, når jeg er i Folketinget."

Får at vide, hvad der sker

For de lokale kredsfolk er det bestemt heller ikke uden betydning, at Christiansborg-politikerne sommetider kigger forbi.
"I SF har vi godt nok ikke en folketingspolitiker valgt her i kredsen, men vi sætter alligevel stor pris på, at eksempelvis Karina Lorentzen ofte kommer forbi egnen. Det er vigtigt, at de valgte folketingspolitikere kommer ud og lytter til, hvad der sker, og at vi får en diskussion omkring tingene. Som partiforening har vi også behov for at blive hørt," fortæller formand for SF Esbjerg Ejnar Søndergaard, der dog godt kunne tænke sig, at Pia Olsen Dyhr på et tidspunkt kom forbi Esbjerg.
Kredsformand for Socialdemokraterne i Esbjerg Bykreds, Bent Andersen, er på linje med Ejnar Søndergaard, og han sætter stor pris på, at der er så stærkt et bånd mellem Socialdemokraterne i Esbjerg og Bjarne Corydon.
"Jeg synes personligt, at han er landets dygtigste politiker, så det er da en gave for vores medlemmer, at han er valgt her, og at vi kan debattere med ham. Jeg mener, at begge parter får meget ud af, at politikerne kommer hjem. Vi kan komme med de ting, vi oplever i vores hverdag, og han kan få mere viden omkring de ting, der sker i kredsen," forklarer Bent Andersen.