100 unge under 18 brugte hashtelefon
21. maj i år tikkede en sms fra politiet ind hos 825 personer, der hovedsageligt boede i Roskilde og Lejre. 100 af dem var unge mellem 15 og 18 år.
Personerne var alle mistænkt for at have bestilt hash hos de brune bude i Roskilde via mobil. Kort efter fik de mistænkte brev fra politiet, hvor i der stod, at de var mistænkte for at have købt hash.
De involverede kunne derefter selv bestemme, om de ville kontakte politiet og slippe med en bøde. Eller om de ville slæbes gennem retssystemet, fortæller politi-inspektør Svend Foldager.
Afhøring
De unge under 18 år, der blev afhørt af politiet, var alle tvunget til at have en forældre med.
- Jeg er sikker på, at flere havde tænkt sig at sige, at det ikke var dem, der havde ringet, men at de havde lånt telefonen ud, siger Svend Foldager.
En af de unge, der mødte op sammen med sin far, har fortalt, at han netop ville påstå, at det ikke var ham.
Men da far og søn hørte den tydelige optagelse af sønnens stemme på båndet, var det meningsløst at nægte opkaldet.
Røde ører
Brevene og sms'erne har med garanti givet røde ører og hede diskussioner omkring middagsbordene, fortæller Svend Foldager.
Specielt hos de 100 unge under 18 år, der havde været i kontakt med hashtelefonen. Brevene blev sendt til deres forældre, da mobiler ikke må være registreret i en ikke myndig persons navn.
- Et af målene med aktionen var netop at få diskussionen i familierne i gang, siger Svend Foldager og fortsætter:
- Ligesom de unge skulle få sig en forskrækkelse, så de i fremtiden tænker over, at det er både kriminelt og ikke mindst skadeligt at ryge hash, siger Svend Foldager.
Han forklarer, at uventet mange af de afslørede hashkøberne ikke var kendt af politiet og ikke typisk kom i kriminelle miljøer.
Skæv sti at ryge hash
Politiinspektøren er glad for at have optrævlet de brune bude i Roskilde.
- Hvis vi med vores aktion bare kan holde en enkelt ung fra at starte med at ryge i en tidlig alder, er vores mission fuldført, siger han.
Han mener, det er en skæv sti at slå ind på at ryge hash, mens man er i gang med en ungdomsuddannelse.
- Undersøgelser viser, at de unge bliver sløve af at ryge, fordi deres hjerner ikke er færdigudviklede endnu. Hvis de ryger risikerer de at ødelægge deres fremtidsmuligheder, siger Svend Foldager.
Netop derfor har han også fået skolelederne på Roskildes ungdomsuddannelser med på sit hold.
- Vi informerede dem blandt andet om, hvornår vi ville sende sms'en ud, så de kunne tage hånd om eleverne. En af lederne hørte, hvordan beskeden tikkede ind hos flere febrilske elever ved en morgensamling, beretter Svend Foldager.
Han er glad for, at politiet både har så tæt et samarbejde med ungdomsuddannelserne og med Roskilde Kommune om hash og unge.
ag@roskildeavis.dk
Billig tilståelse
Hvis man som hashkøber tilstod købet med det samme.
Slap man med en bøde på 3.000 kroner.
Tilstod man ikke men blev afsløret, betød det en bøde pr. handel.
Normalt koster det 3.000 kroner hver gang politiet kan bevise, man har købt hash.