Fortsæt til indhold

Selvfølgelig skal jeg være til stede i Vejle

Arkiv
Jørgen Flindt

Hun er medlem af Folketinget, men det er ikke lig med, at hendes arbejdsplads kun er på Christiansborg.
Så langt fra.
Karen Klint (S) var eksempelvis før efterårsferien at finde foran gymnasiet Rosborg, ugen efter er hun at finde på Rådhustorvet i Vejle, hvor hun serverer suppe for på den måde at være med til at synliggøre Vejle Herberg. Karen Klint er meget hjemme i hjemmebyen.
“Jeg repræsenterer selvfølgelig hele landet, men jeg bor i Vejle og repræsenterer derfor især Vejle og det lokale område, så selvfølgelig skal jeg være vil stede og mærke, hvad der rører sig. Det er sådan, demokratiet er opbygget,” siger hun.
Synlighed er selvfølgelig ingen skade til, forklarer hun, men:
“Jeg ved ikke, om der er stemmer i det, men det er vel børnelogik, at den bedste måde at vide, hvad der sker i sit område, er ved at være til stede,” siger hun.
Karen Klint er valgt ind i Sydjyllands Storkreds.