Bliv klogere på krigen i 1864
Videnscaféen byder igen indenfor til et underholdende foredrag
FOREDRAG: Krigen 1864 er ikke kun et godt TV-drama eller et afsluttet historisk kapitel i Danmarkshistorien. Krigen har sat dybe spor i den danske selvforståelse, som haft stor indflydelse på Danmarks rolle i begge verdenskrige.
Onsdag den 5. november kl. 16.00 inviterer Køge Bibliotek til Videnscafé, hvor Erik Stig Hansen vil fortælle om Slaget ved Dybbøl og trække linjer op til nutiden. Erik Stig Hansen har rødder i Sønderjylland og har i årtier interesseret sig for militærhistorie og i særdeleshed for grænselandets historie.
Denne eftermiddag deler han således ud af sin store viden om det danske nederlag i 1864, men fortæller også om den selvransagelse, der fulgte efter. At betragte sit land som en regional stormagt var nemlig ikke længere muligt.
I stedet for dette boltværksstærke land som Danmark havde været før de slesvigske krige, blev danskerne til et lilleput-folk i puslingelandet.
Videnscaféens vision
Videnscaféen er en café der serverer viden til kaffen. En viden som personer i lokalområdet har erhvervet gennem deres profession, deres passion eller gennem et usædvanligt livsforløb, og som de deler med os andre i form af små foredrag.
Visionen er, at vi får øjnene op for den enorme mængde viden, der eksisterer blandt os borgere i Køge Kommune og at vi, ved at dele vores viden med hinanden, får anledning til gode debatter og små tænkepauser.
Har du mod på at dele din viden med et nysgerrigt og spørgelystent publikum skal du kontakte
bibliotekar Randi Petersen.
Det er gratis at deltage i Videnscaféen og kræver ingen tilmelding.
pm