Torsdag er Hjertestarterdag
Den 16. oktober er det for anden gang Hjertestarterdag i Danmark og i resten af EU
Dagen sætter fokus på, hvordan man yder genoplivning og på, hvor vigtigt det er, at man kan og tør træde til med livreddende førstehjælp, når man ser en person falde om med hjertestop. I Danmark vil der være åbent hus-arrangementer i hele landet, hvor forskellige aktører inden for genoplivning inviterer danskerne til at lære mere om hjertemassage, kunstigt åndedræt og at bruge en hjertestarter. Alle arrangementer er gratis at deltage i.
Hvert år får 3.500 danskere hjertestop uden for hospital, og godt 10 pct. overlever. Hvis flere danskere lærer livreddende førstehjælp, vil flere liv kunne reddes. Hjertestarterdagen skal derfor øge danskernes viden om livreddende førstehjælp og brug af hjertestartere.
Dansk Råd for Genoplivning og TrygFonden står bag Hjertestarterdagen i Danmark. Initiativet kommer fra EU-Parlamentet, og dagen markeres i alle EU-landene.
Hvis du har lyst til at deltage i et arrangement, så foregår det blandt andet på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg på torsdag fra klokken 10-12.
Her kan du komme og få instruktion og demonstration i basal genoplivning med hjertestarter. Prøv selv hjertemassage og brug af hjertestarter på dukker med instruktion af akutsygeplejersker fra Fælles Akutmodtagelse og to reddere fra FALCK i Esbjerg.
Du kan ligeså se en ambulance med udstyr til genoplivning og hjerteovervågning. Alle kan være med og det er gratis. Det hele sker i sygehusets forhal.
Hvis du hellere vil vente til om eftermiddagen, så er der et arrangement på psykiatrisk afdeling i Spangsbjerg på Gammel Vardevej 101. Det foregår i forhallen fra klokken 15-17.